Üniversite öğrencileri “Öğrenci Kurultayı”nda buluşacak

Birçok farklı kentteki üniversite öğrencileri kulüpleri, topluluklari, dayanışmalari, inisiyatifleri 16 Mart’ta Öğrenci Kurultayında buluşacak.

Birçok üniversite kulübü ve topluluğunun imzacı olduğu ve birlikte örgütlediği Öğrenci Kurultayı “Başkaldırıyoruz” şiarıyla İstanbul’da gerçekleştirilecek. Kurultay 16 Mart Cumartesi günü saat 17:00’de Akatlar Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Ayrıca kurultaya katılmak isteyen öğrenciler için İzmir ve Ankara’dan otobüs kaldırılacak.

 

Öğrenci Kurultayı’nın çağrı metni şu şekilde:

Aklında özgür üniversitelerin hayali, yüreğinde başkaldırıyı büyüten sıra arkadaşım! Bu çağrımız sana. Bu çağrı, biz öğrencilere biçilen kefeni yırtıp birlikte özgürleşmek için bir adım daha atmaya!

İntiharlar, kayyumlar, yasaklar, ekonomik kriz, baskılar…Artık yeter! Yaşamlarımız, kabul etmemiz gerektiği söylenen bu karanlık senaryodan ibaret değil. Artık hepimizin direnişimizle yazdığı bir hikayesi var çünkü.

Kayyum rektör istemiyoruz diyerek kampüslerimizde direnirken, ölmeye değil okumaya geldik diye yurtlarda isyanı büyütürken, intihara mahkûm edilen gençliğin öfkesiyle sokaklardan taşarken; kapatılan kulüplere, yasaklanan etkinliklere, bitmek bilmeyen baskılara karşı üniversiteleri dayanışmamızla doldururken yazdık biz hikayemizi. Artık her birimizin aklında, eyleminde isyan var; insanca ve özgür bir yaşamın hayali var.  Ayrı ayrı haykırmak yok artık isyanımızı, yalnızlık yok bu hikâyede. 

Bugün ortaya koyduğumuz her bir talebi kazanmak, bizim olan üniversitelerde hayal ettiklerimizi özgürce üretmek yan yana gelişimizle mümkün. Ülkenin dört bir yanından öğrenciler, kulüpler, topluluklar, dayanışmalar, inisiyatifler olarak 16 Mart’ta Öğrenci Kurultayında buluşuyoruz. Öğrencilerin tüm günlük, ekonomik, siyasi, akademik taleplerini birlikte tartışıp birlikte eyleme geçtiğimiz; ilke ve işleyişinden karar mekanizmalarına, taleplerinden eylemlerine hep birlikte karar verdiğimiz ve birlikte üretebildiğimiz bir hareketi beraberce kurmak amacımız. Bizimkisi şikâyette kalmayan bir başkaldırı, sözde kalmayan bir eylem, talepte kalmayan bir yaratma hali. 

Artık yeter dediğin ne varsa, düşlediğin ne varsa getir; öğrencilere kader olarak biçtikleri bu rezil yaşama beraber başkaldıralım. Sen de gel kaderin iplerini elimize alalım, hayatımızın öznesi biz olalım. 

Sen de gel direnişlerimiz yan yana gelsin, taleplerimiz her yerde duyulsun, kazanımlarımız ortaklaşsın, birlikte özgürleşelim!

16 Mart Cumartesi 17.00’de İstanbul Akatlar Kültür Merkezi’nde Öğrenci Kurultayında buluşalım!

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here