Adalet Peşinde Aileleri Platformu, 6 Şubat Maraş merkezli deprem katliamında sorumluluğu bulunanların yargılanması talebiyle Ulus Meydanı’nda eylem yaptı. Eylemde sık sık “Kader değil bu bir cinayet” sloganları atıldı.

Platform üyesi Zeliha Ağırbaş, depremden önce alınmayan önlemler ve yapılmayan denetimlerin büyük yıkımlara sebep olduğunu belirterek, “Yaşanan yıkımın ardından basiretsizlik ve özensizlik devam etti ve binaların altında kalan sevdiklerimizi arama ve kurtarma konusunda da yapayalnız bırakıldık. Bu süreçte 50 binden fazla canımız yaşamını yitirdi, yüzbinlerce vatandaşımız yaralandı ve engelli hale geldi, milyonlarca kişi evsiz kaldı” dedi.

Depremin üzerinden bir yıldan fazla zaman geçtiğini ancak hala depremde kaç kişinin öldüğü ya da kayıp olduğu hakkında net bilgi olmadığının altını çizen Ağırbaş, yıkılan binalar ile ilgili çoğu yargılamaların hala soruşturma aşamasında olduğunu da belirterek, şunları söyledi: “Toplumun öfkesini azaltmak amacıyla birkaç müteahhit ve yapı denetim sorumluları üzerinden soruşturma yürütülüyor. Elbette yıkılan binaları yapan, sevdiklerimizin ölümüne sebep olan müteahhitler ve yapı denetim sorumluları yargılansın. Ancak mevzuatlarımız açık, binaların yapım aşamasında denetimden, ruhsatlandırmadan sorumlu olan idaredir. Yine afet durumlarında arama kurtarma çalışmalarını yürütmesi gereken idaredir. Ve maalesef ülkemiz idaresi, yaşanan afette hiçbir sorumluluğunu yerine getirmedi. Yeterince denetim yapmadığı, uygun ruhsatlandırmalar yapmadığı için yıkılan binalarda sevdiklerimiz ölüme terk edildi.”

“Tüm sorumlular olası kast ile yargılansın ve cezalandırılsın”

Tek bir kamu personelinin dahi yargılanmadığını hatırlatan Ağırbaş, soruşturma aşamasındaki dosyalar için de Adalet Bakanlığı’ndan izin beklendiğini söyledi. Ağırbaş, bu sırada yapılan haberlerde “asrın felaketi” vurguları yapılarak depremde yaşanan kayıpların kadermiş gibi gösterilmeye çalışıldığını ifade etti.

Ağırbaş, “Tüm sorumlular özellikle sorumlu kamu personelleri yani; denetimi yapmayan bakanlık çalışanlarından belediye çalışanlarına, düzgün ruhsatlandırma yapmayanlara; arama kurtarmaya gelmeyen AFAD yetkililerine, TSK’ya gerekli emri ve izni vermeyenlere kadar herkes olası kast ile yargılansın ve cezalandırılsın. Tekrar tekrar ölmek istemiyoruz. Sevdiklerimiz için ve aynı felaketler tekrar yaşanmasın diye adalet istiyoruz” çağrısı yaptı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz