23 C
İstanbul
18 Haziran Salı, 2024
spot_img

Hakkımızda

Medya, kitlesel iletişimin en önemli kanallarından biri olduğu gibi aynı zamanda sınıf savaşımı ekseninde burjuvazinin en etkili ideolojik araçlarındandır. Direnişteyiz ise, medyanın yarattığı karanlığa karşı, işçi sınıfının, öğrencilerin, kadınların, halkların, ekoloji mücadelesi yürütenlerin yani direnişten yana kim varsa onların mücadele kanallarından biridir. Bizler, yani Direnişteyiz, Gezi’de doğduk, direnişle büyüdük. Direnişle ölümsüzleşenlerle omuz omuza olmanın onurunu yaşadık. Bizler “ neler yapabilirim?” sorusuyla özgürleşmeye, direnişe emeğini, fikrini katan herkesle birlikte isyanı ve dayanışmayı örmeye devam ediyoruz.

Direnişteyiz, toplumsal hareketin sesidir. Toplumsal hareketin sesi olmak, bizler için konuların anlık bildiriminde bulunmak demek değil; medyanın tüm kanallarıyla direnişlerin kazanması için yol ve yöntem geliştirmektir. Direnişe bakarken direnişin bügününü, dününü bilerek ve yarınını görerek direnişin bütününü kavramak isteriz.

İşçilerin direnişini, kadın mücadelesini, ekoloji hareketinin taleplerini, öğrencilerin gündemlerini medyanın tüm yollarıyla yükseltmeye çalışırız. Direnişle dayanışmayı, dayanışmayla direnişi büyütmenin mümkün olduğunu biliriz. İşte bu yüzden, toplumsal hareketin dinamikleri üzerine düşünür, bu dinamiklerin hangi yönünü, hangi araçlarla nasıl öne çıkaracağımızı gündem ederiz. Toplumsal hareketin sesini yükseltirken, özne olarak bu toplumsal harekette kendimizi var ederiz.

Toplumsal hareketin öznesi olan bizler, “Haberlerde Tarafsızlık İlkesi” aldatmacasını kabul etmiyoruz. Bugün her yaşanan olayın politik bir değeri vardır. Hiçbir haber içinde bulunduğu politik bağlamdan ayrı incelenemez. Bu durumda yaşanan olayları sadece bir gözlemci edasıyla anlatmak yerine, direnişin tarafından müdahil olur, gerçeğin haberini yaparız.

Bu çerçevede direnişteyiz yalnızca bir haber sitesi değildir, sınıfın direnişinin gündemlerinin incelediği ve tartışıldığı gönüllü bir toplamdır. Direnişlerin görünürlüğünü, bilinirliğini arttırmaya çalışırken direnişlerin gelişimine yönelik kendi olanakları aracılığıyla katkıda bulunmayı isteyen bir kolektiftir. Direnişteyiz kolektifinin her bir bileşeni gönüllü olarak tartışmalar yürütür, içerikler üretir. Kullandığı server, kamera, fotoğraf makinası, mikrofon, üçüncü parti yazılımlar vb. ihtiyaçlarını kolektifin gönüllüleri ile karşılamaya çalışmaktadır.