TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, OHAL’in uzatılmasına ilişkin basın açıklaması yaptı.


Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un “Belki de üç ay bile sürmez” dediği OHAL’in dördüncü kez uzatıldığına dikkati çeken Koramaz, “15 Temmuz darbe girişimini ‘Allah’ın büyük bir lütfu’ olarak değerlendiren zihniyet, OHAL’i tüm iktidar dönemi boyunca elde edemediğiini ele geçirmek ve toplumsal muhalefetin her katmanını susturmak için fırsat görüyor” ifadelerini kullandı
“Yarım milyon ‘sivil ölüme’ mahkûm edildi”
OHAL’in belirli bir amaç ve süreyle sınırlı olması gerektiğinin altını çizen Koramaz, “Oysa bir yıldır yaşadığımız deneyim, ülkemizdeki OHAL uygulamasının Anayasada tanımladığı biçimiyle bir ‘Hukuk Rejimi’ olmaktan tamamen çıktığını göstermektedir” dedi. Koramaz, OHAL döneminde çıkarılan KHK’lerle herhangi bir hukuki ya da idari soruşturma olmaksızın 130 bine yakın kamu görevlisinin işinden atıldığını ve basın yayın organları ile derneklerin kapatıldığını hatırlatarak, “Aileleriyle birlikte yarım milyona yakın kişi kendi tanımlarıyla ‘sivil ölüme’ mahkûm edilmiştir” diye konuştu.
OHAL ile sadece kişisel hak ve özgürlüklerin değil, TBMM’nin yasama yetkisinin de askıya alındığını belirten Koramaz, KHK’lerin meclis onayından geçirilmediği için, yargı süreçlerinin de işletilemediğine dikkati çekti. Koramaz, “AKP, OHAL yoluyla tek adam rejimini fiilen hayata geçirmiştir” dedi.
“Darbelere karşı halkın egemenliğini savunmaya devam edeceğiz”
OHAL ve “KHK Rejimi”ne derhal son verilmesi gerektiğini söyleyen Koramaz son olarak şunları kaydetti:
“Yargı süreçleri hukuk devleti anlayışına uygun biçimde, hızlı ve adil biçimde işletilerek darbenin tüm sorumluları cezalandırılmalıdır. Ömürlerini darbelere ve darbenin arkasında bulunan cemaat ilişkilerine karşı mücadeleye adamış, özgürlükte, demokrasiden, barıştan yana kamu emekçileri ve akademisyenler derhal görevlerine iade edilmelidir. TMMOB olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da darbelere karşı halkın egemenliğini, diktatörlüklere karşı demokrasiyi, baskılara karşı özgürlükleri savunmaya devam edeceğiz. Ne darbe ne dikta, yaşasın bağımsız, demokratik Türkiye!”
BirGün


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz