Meclis Başkanlık Divanı, HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın yemininin geçersiz olması gerekçesiyle vekilliğinin düşürülmesi talebini karma komisyona iletti.


T24’ün aktardığına göre, yemini geçersiz sayıldığı için Meclis çalışmalarına katılamayan Zana’nın vekilliğinin, “devamsızlık gerekçesiyle” düşürülmesi gündemde.
TBMM Başkanlık Divanı toplantısının ilk gündem maddesi, “Anayasanın 81. maddesine uygun biçimde ant içmeden aralıksız olarak Genel Kurul’un 212 birleşimine katılmaması” ile ilgili cetvel ve Zana’nın bu konuda yaptığı itiraz oldu.
ZANA: YEMİN DARBE ÜRÜNÜ
Leyla Zana, yemin ve devamsızlıkla ilgili TBMM Başkanlığı Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı’na gönderdiği yazılı savunmasında, yemin metnini, ‘darbe ürünü’ diyerek eleştirmiş, “Uzun, çelişkili ve anlatım bozukluğu dolu yemin metninin milletvekillerine okutulması, bu milletin darbeci dönemin ürünü olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Bu durum, 15 Temmuz sonrası darbeye ve darbe heveslilerine karşı TBMM’de gösterilen kararlı mücadelenin, 1980 darbecilerine karşı gösterilmemiş olduğunu da bizlere göstermektedir” demişti.
‘TÜRK MİLLETİ’ YERİNE ‘TÜRKİYE MİLLETİ’
Zana’nın yemini, milletvekili yemininde yer alan “Türk milleti” ifadesini “Türkiye milleti” olarak söylediği gerekçesiyle geçersiz sayılmıştı. Yemini geçersiz sayıldığı için Zana önerge ve yasa önerisi sunamazken, komisyon toplantısı ve Genel Kurul çalışmasına da katılamıyor. Danışmanlarının da işine son verilen Zana’nın en son TBMM’deki makam odası da elinden alınmıştı.
YEMİN KRİZİNİN TARİHİ
Leyla Zana, Türkiye siyasi tarihine yemin krizi ile damga vuran isim olmuştu. 1991 seçiminde SHP’den Meclis’e giren Zana, 6 Kasım 1991’deki yemin töreninde sarı-kırmızı-yeşil renklerin olduğu bir bantla kürsüye çıkmış, yemin metnini okuduktan sonra “Ez vê sondê li ser navê gelê kurd û tirk dixwîm (Bu yemini Türk ve Kürt halklarının kardeşliği adına ediyorum)” demişti.
Zana’nın sözlerinin ardından DYP, ANAP ve RP’li vekiller Meclis sıralarına vurarak ve bağırarak yemine tepki göstermiş, Zana yeniden yemin ettirilmek zorunda bırakılmıştı.
1 Kasım 2015’te ise Ağrı’dan HDP milletvekili olarak Meclis’e giren Zana, yeminine AKP sıralarına bakarak “Biji aşiti! Bi hevîya aşitîyeke bi rûmet Û mayînde (Yaşasın barış! Onurlu ve kalıcı bir barış umuduyla)” diyerek başlamış, yeminin sonundaki “Büyük Türk milleti” yerine de “Büyük Türkiye milleti” ifadesini kullanmıştı.
En yaşlı üye sıfatıyla geçici olarak Meclis Başkanlığı’nı yürüten CHP Milletvekili Deniz Baykal ise yemin metninin Anayasa’da belirlenen şeklinde okunmadığı gerekçesiyle Zana’nın yeminini geçersiz saymıştı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz