27 Kasım 2023 tarihinde İzmir Bergama’da bulunan bir iş hanının çatısına çıkıp haklarını almak için intihar girişiminde bulunan Agrobay işçileri, herhangi bir güvenlik önlemi ve ikna yöntemi kullanılmadan gözaltına alınmıştı.

İşçiler tarafından, karakolda Emniyet Müdürü’nün “Yapmayın böyle şeyler, bak size ceza da yazmayacağız, bir dava da açılmayacak” dediği iddia edilirken, Tarım-Sen Başkanı Umut Kocagöz işçilere gönderilen para cezasının gerekçesini komik bulduklarını söyleyerek “Türkiye’de işçinin hak araması artık gürültü yapmak olarak algılanıyor” dedi.

“İşçinin hak araması gürültü olarak yorumlanıyor”

Yenigün’den Mina Tetik’e konuşan Tarım-Sen Başkanı Umut Kocagöz işçilerin hakkını aramak için böyle bir eylem gerçekleştirdiğini belirterek “İnsanlar artık canlarından bile vazgeçecek hale gelmişlerken, böyle bir intihar eylemi gerçekleştirmeye kalkışmışlarken, kolluk kuvvetleri herhangi bir güvenlik önlemi almadan, aşağı bir branda sermeden, kadınları ikna etmeye çalışmadan sert bir şekilde müdahale etti ve gözaltı yaptı. Sanki kadınlar kendini atmayacakmış da orada böyle bir gösteri yapıyorlarmışçasına işçilere müdahale etti. Gözaltına alındılar” dedi.

Gözaltı esnasında bir işçinin sinir krizi geçirdiğini de hatırlatan Kocagöz, “Bergama İlçe Emniyet Müdürü, Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alınan işçilerden birkaçıyla resmi olmayan, özel bir görüşme yaptı. Avukat arkadaşlarımız duruma müdahale edince diğerleriyle görüşmekten vazgeçti. Görüştüğü arkadaşlara ise ‘Böyle şeyler yapmayın etmeyin. Biz de sizin yanınızdayız. Bakın size iyi niyet gösteriyorum. Ceza yazmayacağım, dava açılmayacak’ gibi sözler söylüyor. Kendince şefkatliymiş gibi bir üslupla konuşuyor. Ama işte bugün evlere tebligat gönderdiler” ifadelerini kullandı. Cezanın Kabahatler Kanunu’na istinaden “gürültü” yapmaktan verilmiş olduğunun belirtildiğini söyleyen Kocagöz, “Çatıya çıkıp bağırmak, işçilerin bir eylem yapması, oraya çıkıp pankart açıp bağırmaları, bir gürültü olarak ifade edilmiş, gürültü yapma cezası verilmiş. Bu çok ironik. Biz gerçekten işçinin hakkını aramasının gürültü yapmak olarak yorumlandığı bir süreç yaşıyoruz Agrobay’da. Emniyetinden jandarmasına, yargısından belediye başkanına sanki herkes ağız birliği yapmışçasına işçilerin karşısında. ‘Bunlar gürültü patırtı yapıyorlar. Bunları susturalım, bastıralım, ceza verelim, korkutalım, gözaltına alalım, şiddet uygulayalım gibi böyle bir pozisyon var. Son gelen ceza da bunun bir örneği ve komik bir görüntüsü açıkçası” diye konuştu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz