Hatay Samandağ’da Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Vedad Gürgen’in katılımıyla rezerv alanı bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya mülk sahiplerinin değil, Belediye Meclis Üyeleri ile Belediye Başkanına yakın kişiler katıldı.

Toplantıya katılan Samandağ Dayanışma Evleri sözcüsü bilgilendirme toplantısında yetkililere cevaplaması için sorular yönelterek “Bizim karar mekanizmasında olmadığımız yeni bir Samandağ istemiyoruz. Rezerv alanlar ve buna dair yapılan planların şeffaf bir biçimde paylaşılmasını; Belediye ya da Bakanlıklarca mahalle mahalle bunlarla ilgili bilgilendirme toplantıları düzenlemesini talep ediyoruz.” dedi.

Samandağ Dayanışma Evleri, toplantı sonunda karar mekanizmasında olmadıkları “hiçbir kararı tanımayacaklarını” deklare ederek, Samandağ halkını bir arada olmaya çağırdı.


Samandağ Atatürk Mahallesi’nde ev ve işyerlerinin bulunduğu parsel 23 Ağustos 2023 tarihinde rezerv alan ilan edildi. Konudan 4 gün önce mesajla haberdar olan mülk sahibi Samandağlılar, basın açıklaması yaparak rezerv alan uygulamasına tepki gösterdi.

Mülk sahipleri toplantıya katılmadı iddiası

Rezerv alanı içinde iki adet taşınmazı olan Habip Yapar ise toplantıya mülk sahiplerinin değil, meclis üyeleri ve Belediye Başkanı Refik Eryılmaz’a yakın kişilerin katıldığını iddia etti.

Yapar, “Dün zabıta ekibinden biri geldi, toplantıyı söyledi ama biz mülk sahipleri direkt çağrılmadık. Bu toplantının göstermelik olduğunu biliyorduk ve protesto ettik, hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz. Göstermelik toplantılarla verilecek sözlere değil, yazılı belgelerle kararın iptalini görene kadar hak arama mücadelemize devam ediyoruz.” diye konuştu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz