İzmir’de bulunan sağlık meslek örgütleri, hastanelerde fazla nöbet, fazla mesai ve icap nöbetlerinin ücretlerinin yatırılması talebiyle Ege Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği önünde basın açıklaması yaptı. “Sağlık emekçilerini duymayan, görmeyen, konuşmayanlara sesleniyoruz; yönetemiyorsunuz, istifa edin” pankartı açılan açıklamada, “Sadaka değil hakkımızı istiyoruz”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” ve “İnsanca bir ücret istiyoruz” sloganları atıldı. Açıklamaya çok sayıda sağlık çalışanının yanı sıra kentte bulunan siyasi parti ve kurum temsilcileri de katıldı.

Açıklama yapan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İşyeri Temsilcisi Selin Akgöl, Ege Üniversitesi Hastanesi sağlık emekçilerinin, ağır çalışma koşulları, uzun nöbetler, eksik istihdam, sağlıkta şiddet, özlük haklarının aşındırılmasıyla yıprandığını ve tükendiğini söyledi. Yoksulluk sınırı üzerinde tek kalemde emekliliğe yansıyan temel ücret talebi için mücadele ettiklerini belirten Akgöl, “Nitekim tam da bu talebin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha su yüzüne çıktığını görmekteyiz. Maaş, temel ek ödeme, teşvik ek ödemesi, icap nöbeti ve nöbet ücreti adı altında parça bölük ödemelerinizin hepsi toplansa bile yoksulluk sınırının altında kalmaktadır. Tek kalem maaş talebimiz karşılanmadığı gibi bir de emeğimizin karşılığı dahi olmayan bu hak edişlerimizin farklı farklı zamanlarda verilerek bir düzensiz ödemeler toplamına dönüşmüştür” dedi.

“Mücadeleye devam”

Ağır ekonomik koşullarda bir yandan hiper enflasyon ile mücadele ederken bir yandan da nöbet ve icap paralarını alamadıklarını vurgulayan Akgöl, “Gelinen noktada Ekim ve Kasım ayının nöbet, fazla mesai ve icap nöbetlerinin ücretleri hala ödenmemiştir. Hatta Kasım ayının teşvik ve taban ek ödemeleri de ödenmemiştir. Ayrıca yönetimden ödemelerin ne zaman yatacağına dair net bilgi verilmemektedir. Sadaka değil, alın terimizin ve emeğimizin karşılığını istiyoruz. Biz sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin alın terini ve emeğini gasp etmeye çalışanlara cevabımız nettir. Her ay ödemeleri ileriye ötelemeyi gelenek haline getiren hastane yönetimini görevini ve gereğini yapmaya davet ediyoruz. Derhal nöbet ve fazla mesai ücretlerimizin yatmasını istiyoruz. Emeğimizin karşılığını almadığımız bir çalışma sistemini kabul etmiyoruz. Hakkımız olan ödemelerin ivedilikle ödenmesi için mücadele edeceğimizi buradan sizlere bir kez daha dile getiriyoruz. Emeğimizin karşılığını zamanında ve gecikmeden alana kadar eylemlerimizi devam ettireceğimizi duyuruyoruz” diye konuştu.

İş bırakacaklar

Ardından açıklamayı düzenleyen sağlık örgütleri adına temsilcileri birer konuşma yaptı. SES İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Erkan Batmaz, alacaklarının Çarşamba gecesine kadar yatırılmaması durumunda Perşembe günü iş bırakma eylemi yapacaklarını duyurdu. Sağlıkçılar, ardından Başhekimlik önüne çelenk bıraktı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz