Gazze Şeridi’nin güney ucunda, Mısır sınırındaki Refah’ta hem hava kara hem hava harekatı yürüten İsrail’in pazar gecesi Refah’ın batısındaki Tel el Sultan mülteci kampına düzenlediği bombardımanda çoğu kadın ve çocuk 45 Filistinliyi çadırlarında yakarak öldürmesinin ardından, yeni bir katliam haberi geldi.

Bugün Filistinli sağlık yetkilileri, İsrail’in Refah’ın batısında yerlerinden edilmişlerin barındığı çadırların bulunduğu kampa düzenlediği yeni saldırılarda 12’si kadın olmak üzere en az 21 Filistinlinin öldürüldüğünü ve onlarca Filistinlinin yaralandığını duyurdu.

Buna göre İsrail’in yeni saldırıları, Refah’ın batısında bulunan ve İsrail ordusu tarafından Refah’tan kaçanların gidebileceği insani yardım bölgesi olarak tanımlanan Mavasi’deki kampı hedef aldı. Yerlerinden edilmiş ailelerin çadırlarına en az 4 tank mermisi isabet etti.

İsrail ordusu 6 Mayıs’ta Refah’a kara harekatını doğudan başlattığında Filistinlilere “acilen bölgeden ayrılmaları ve Mavasi’deki genişletilmiş insani bölgeye gitmeleri” talimatını vermişti.

Netanyahu’nun “trajik hatalarından”

Mavasi’deki çadır katliamı, Tel el Sultan’da “insani bölge” olarak belirlenen kamptaki yanmış ve parçalanmış çocukların görüntülerinin küresel çapta siyasi liderlerin tepkisine yol açmasına rağmen geldi. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, parlamentoda Tel el Sultan katliamına açıklama getirirken, “bir şeylerin ne yazık ki trajik şekilde ters gittiğini” söyledi. Öncesinde BM’nin ‘Dünya Mahkemesi’ diye de nitelenen Uluslararası Adalet Divanı, İsrail’e Refah saldırılarını durdurması emrini vermişti.

Tanklar iki eksenden Refah’ın derinliklerine iniyor

Al Jazeera’ya Gazze içinden haber veren Hani Mahmud’un aktardığı Refah’la ilgili son gelişmeler şunlar: “İsrail tankları, şu anda iki ana eksenden Refah’ın derinliklerine doğru ilerliyor: Birincisi Selahaddin (Philadelphia) Koridoru boyunca kent merkezine doğru, ikincisi Refah kentinin doğu kısmından el Avda trafik kavşağı olarak bilinen bölgeye kadar. Topçu bombardımanı, hizmet dışı bırakılan Kuveyt Hastanesi’nin çevresine kadar ulaştı.”

Hastene yok, ambulans için yakıt yok

Filistin resmi haber ajansı Wafa, İsrail saldırıları altında zor durumda olan Tel el Sultan doğum hastanesi dışında Refah bölgesindeki tüm hastanelerin hizmet dışı olduğunu bildirdi.

Al Jazeera’ya Gazze Şeridi’nin merkezindeki Deyr el Balah’tan bildiren Hindi Hudari, “Refah’ta hastane yok. Yaralıların ve cesetlerin tamamı Uluslararası Tıp Birliği’ne bağlı hastanelere nakledildi. Ambulans yok. Yakıt yetersizliğinden dolayı yaralıların bir yerden başka bir yere nakledilememesi dehşet verici bir felaket. Üç haftadan fazla süredir Gazze Şeridi’ne hiçbir şey girmedi” dedi.

Refah’tan 3 haftada 1 milyon Filistinli kaçtı

İsrail’in 7 Ekim’den beri devam eden Gazze Savaşı’nda yerinden edilenlerin sığınmasıyla nüfusu 1.5 milyona çıkan Refah’tan 6 Mayıs’ta kara harekatının başlamasından beri büyük bir kaçış var. BM’nin Filistinli Mültecilere Yardım Kurumu (UNRWA), bugünkü açıklamasında, Refah’ta İsrail saldırısından kaçanların sayısının 1 milyona ulaştığını duyurdu.

“Gazze Şeridi’nde gidecek güvenli bir yer olmadığını” belirten UNRWA, Refah’tan kaçışın bombardımanların, yiyecek ve su eksikliğinin, atık yığınlarının ve uygun olmayan yaşam koşullarının ortasında gerçekleştiğine” dikkat çekti. Yardım ve koruma sağlamanın imkansız olduğunu vurguladı.

Gazze’de soykırımın 235. günü: 36 bin 96 Filistinli öldürüldü

Mavasi’deki çadır katliamından önce Hamas’ın Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne son 24 saatte düzenlediği saldırılarda 46 Filistinlinin daha öldürüldüğü, 110 Filistinlinin daha yaralandığı belirtildi. Buna göre 7 Ekim’den beri öldürülen ve naaşlarına ulaşılabilen Filistinlilerin toplam sayısı 36 bin 96’ya, yaralanan Filistinlilerin toplam sayısı 81 bin 136’ya yükseldi.

Cebaliye’de şiddetli çatışmalar

Siyonist İsrail’in kara harekatı düzenlediği bir diğer bölge olan kuzeydeki Cebaliye kenti ve mülteci kampından İsrail güçlerinin Hamas ve İslami Cihad savaşçılarıyla şiddetli çatışmalara girdiği haberleri geldi. (Reuters, Al Jazeera, AA


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz