Sırbistan ve Türkiye arası kirli pazarlıklar nedeniyle Sırbistan’da rehin tutulan enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu’nun ikinci kez başladığı süresiz açlık grevi 107. günündeyken, Ecevit Piroğlu hastaneye kaldırıldı.

Sağlık durumu gittikçe kötüleşen ve 49 kiloya düşen Piroğlu’nun hayatının risk altında olduğu belirtildi.

Konuyla ilgili Tutsakların Sesi Platformu’nun yayımladığı basın açıklamasını paylaşıyoruz:

Ecevit Piroğlu’nun hayatı tehlikede, derhal serbest bırakılsın!

Sırbistan devleti tarafından 3 yıldır tutsak edilen enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu’nun hayatı ciddi tehlike altında. Sırbistan Devleti, Piroğlu’nu faşist Türk devletine teslim etmek için hukuksuzca hapiste tutmaya devam ediyor.

Piroğlu’nun 12 Şubat 2024’de başladığı ikinci Açlık Grevi eylemi kritik noktaya gelmiş bulunuyor. 49 kiloya düşmüş olan Piroğlu, daha önce Türk devletine teslim edilmesini engellemek için 136 gün süren açlık grevi yapmış ve vücudu oldukça yıpranmıştı. Piroğlu’nun tedavi hakkı da engellenmişti.

Piroğlu, Sırbistan Yüksek Mahkemesi’nin Türkiye’ye iade edilemez kararına rağmen Haziran 2021’den beri tutukluydu. Piroğlu’nun 12 Ocak 2024 günü tahliye edilmesi, ancak aynı gün hapishane içinde bekleyen Sırbistan polisi tarafından yeniden tutuklanması ve “kamp” adı altında başka bir hapishaneye götürülmesi, Sırbistan devletinin hem kendi hukukuna hem de uluslararası hukuka ve insan haklarına aykırıdır.

Ecevit Piroğlu, tutuklandığından bu yana Sırbistan ile Türk devleti arasındaki kirli pazarlıklar sonucu Türk devletine teslim edilme riski altında. Tutuklanmasının nedeni de Türk devletinin iade talebidir. Piroğlu’nun Türk devletine iadesi, uluslararası alanda yürütülen kampanya ve Piroğlu’nun 136 gün süren açlık grevi direnişi sonucu engellenebilmişti.

Piroğlu’nun tahliyeye rağmen serbest bırakılmaması, Türk devleti ile kirli siyasi pazarlıkların devam ettiğini göstermektedir. Sırbistan devleti Piroğlu’nu tutmaya devam ederek suç işlemektedir.

İkinci Açlık Grevinde 107 günü geride bırakan Piroğlu’nun hayatı ciddi risk altındadır. Derhal serbest bırakılmalı ve tedavi olanağı sağlanmalıdır.

Ecevit Piroğlu’nun başına gelebilecek herhangi bir olumsuzluktan Sırbistan devleti sorumludur. Sırbistan devletini, faşist Türk devleti ile kirli pazarlıklardan vazgeçmesini ve uluslararası hukuka uyarak Piroğlu’nu derhal serbest bırakmasını istiyoruz.

Ecevit Piroğlu’na Özgürlük!


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz