PTT’de emekli olan dağıtım personelinin taşeron işçi olarak tekrar çalıştırılmasına ilişkin basın açıklaması yaptı.

KESK’e bağlı Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber-Sen) Ankara 2 No’lu Şubesi, PTT Genel Müdürlüğü’nün 11 Aralık’ta kuruma bağlı şube müdürlüklerine gönderdiği genelge ile emekli olan dağıtım personelinin taşeron işçi olarak tekrar çalıştırılmasına karşı çıktı.

Konuya ilişki PTT Babaharman Dağıtım Toplama Merkezi (DTM) önünde basın açıklaması yapıldı.

Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Yaşar Polat yaptığı açıklamada, PTT Genel Müdürlüğü’nün “Yazıda emekli olan 399’lu, İHS’li ve firma personeli dağıtıcıların belli şartları taşıması durumunda, taşeron işçi olarak dağıtım birimlerinde tekrar görev alabileceği belirtilmiştir. Oysa kanunda 55 yaşını tamamlamış dağıtıcının zorunlu emekli olmasının sebebi bazı işkollarında olduğu gibi ‘yıpranma’ gerekçesidir. Yıprandığı gerekçesi ile re’sen emekli edilen dağıtıcılar, bu kez işçi olarak çalıştırılacaktır” diye konuştu.

“Sendikalı çalışan yerine, güvencesiz taşeron amaçlanıyor”

PTT’nin 2013 yılında şirketleşmesi sonrası kurumdaki işleyişin sözleşmeli ve taşeronlaşma üzerinde sürdürüldüğünü söyleyen Polat, bunun bir örneğinin de PTT Genel Müdürlüğünün dağıtıcılarla ilgili yayınladığı ‘emekli dağıtım personeli çalıştırılması’ konulu genelge olduğunu kaydetti. Polat, “PTT yönetimi, yaşanan dağıtım problemlerine karşı çıkacak sendikalı çalışan yerine, güvencesiz taşeron personel çalıştırmak istemektedir” dedi

İktidarın sebep olduğu ekonomik sorunlar nedeniyle emeklilerin geçinemediğini de sözlerine ekleyen Polat, emekli bir dağıtımcıya iş alanı sağlamak gibi görünse de yapılmak istenenin yeni bir taşeronlaşma olduğunu kaydetti.
Polat, “Gerek kadrolu personel alımı, gerekse dağıtıcıların re’sen emeklilik yaşı olan 55 yaşın 60’a çıkarılmasına yönelik hiçbir çalışma yapmayan ve iş yoğunluğu nedeniyle personelin sırtına ağır bir yük yükleyen PTT yönetimi, çözümü güvencesiz personel çalıştırmakta aramaktadır” ifadelerini kullandı.

Polat, son olarak güvencesiz çalıştırılmaya ve örgütlü mücadeleyi engellemeye yönelik saldırılara karşı sendikal mücadelelerini vermeye devam edeceklerini söyledi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz