Birleşik Metal-İş Bursa Şubesi, örgütlü olduğu Şahinkul Makina fabrikasında TİS görüşmelerinin tıkanması üzerine bugün fabrikaya grev pankartını astı.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu Şahinkul fabrikasında toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. 240 işçi bugün greve çıktı.

Şahinkul’un Demirtaş Organize Sanayi Bölgesinde bulunan iki fabrikasında greve çıkan metal işçilerine Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Sekreteri Ali Çeltek, Genel-İş, Gıda-İş ve Emek Partisi de destek verdi.

Fabrika önünde işçilere seslenen Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Sekreteri Ali Çeltek, “Bugün umut etmeyi, direnmeyi gelenek haline getirmiş sendikamız, yine aynı umutla Şahinkul fabrikası önünde inançla kavgasını büyütüyor. 2015 yılından beri örgütlü olduğumuz bu fabrikada son dönemde ortaya konulan baskı ve tehditler, üyelerimiz üzerinde yasadışı uygulamalar olmuştur. Toplu sözleşme sürecimiz uyuşmazlıkla sonuçlandı. Şirket yönetiminin anlaşmaz tutumuyla karşı karşıya kaldık. Burada üyelerimize baskılar yapıldı ve temsilcimiz işten çıkarıldı. Bütün girişimlerimize rağmen bir anlaşma olmadığı için bugün grev pankartımızı fabrikaya asıyoruz” dedi.

“İşveren güdümlü sendikalarla üyelerimizi caydırarak onlara baskılarla bu süreci çözmeye çalışanlara buradan bir kez daha seslenmek istiyorum” diyen Çeltek, “Asla başaramayacaksınız. Birleşik Metal-İş Sendikası sonuna kadar üyeleriyle etle tırnak olacak ve bu süreci el birliğiyle götürecek. Bizim amacımız yürüyen işi aksatalım değil. Karşılıklı iyi niyet ve anlayışla her türlü sorunun çözümleneceğine inanıyoruz. İçerideki yöneticilere sesleniyorum işçilere baskı yapmayın. Gelin hep beraber şu görüntüyü ortadan kaldırıp iş barışını sağlayalım” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Şahinkul’un Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan iki fabrikasına da “Bu işyerinde grev var” pankartı asan metal işçileri grev halayı çekti.


Sendikadan yapılan açıklamada, toplu sözleşme sürecinin başında üyelerinin sendikadan zorla istifa ettirme girişimlerinin olduğu belirtilerek, “Mücadelemiz her şart ve koşulda, hiçbir engel tanımadan sürecektir” denildi.

Açıklama şöyle:

“Şahinkul işvereni sürecin başından itibaren toplu sözleşme toplantı çağrılarımıza hiçbir biçimde yanıt vermedi. İşverenin toplantıları katılmamasından ötürü toplu sözleşme sürecimiz Bursa Çalışma ve İş Kurumu üzerinden devam etti.

Şahinkul işvereni işçilerin kendi seçtiği sendikasıyla elde ettiği sendikalı çalışma düzenini sonlandırmak için uzun süredir yoğun bir çaba içerisinde. Şahinkul’da temsilcilerimizin işten atılmasıyla başlayan sendika karşıtı tutum ve davranışlar, toplu sözleşme sürecinin hemen başında üyelerimizi sendikadan zorla istifa ettirme girişimleriyle sürdü.

Üyelerimiz başka bir sendikaya üye olmaya zorlandı. İşçilerin Anayasal hakkı olan sendika seçme özgürlüğü ve toplu sözleme hakkı Şahinkul’da ayaklar altına alındı.

Gece gündüz çalışıp evlerine ekmek götürmeye çalışan Şahinkul işçilerinin tek isteği sendika seçme hakkına müdahale edilmemesi ve işverenin değil kendi seçtiği sendikasıyla toplu sözleşmeli bir çalışma düzenidir.

Emeğiyle geçinmek zorunda olan işçilerin ekmeğiyle oynanmasına müsaade etmeyeceğiz. Bu grev aynı zamanda Şahinkul işçilerinin tüm işçi sınıfı adına verdiği bir onur mücadelesidir.

Şahinkul’da haklı taleplerimizi sonuna kadar savunacak, haklarımızı almak için elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz. Mücadelemiz her şart ve koşulda, hiçbir engel tanımadan sürecektir.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz