Toplu sözleşme hakları hukuksuzca engellenen Abalıoğlu Lezita işçileri 7 Mart’ta yani bu gece yarısı greve çıkacak. Öz Gıda-İş sendikasıyla masaya oturmayı reddeden patron, greve saatler kala işçiler üzerindeki baskıyı artırdı. Grev öncesinde pek çok engelleme girişiminde bulunan patron bu sefer dev hoparlörlerden müzik açmaya başladı. Jandarma fabrika önüne barikat yığdı.

İzmir Kemalpaşa’daki fabrikada onlarca işçiyi işten çıkarıp Hindistan’dan işçi getiren Abalıoğlu Lezita patronu daha önce dikenli tel çektiği direniş alanına çok sayıda TIR dorsesi de park etmiş, fabrikaya barikat yığmıştı.

İşçi arkadaşlarını karşılamak için bekleyen dışarıdaki işçileri ayıran barikatlar jandarma tarafından kuruldu.

Jandarmanın saldırı için beklediği görülürken, soL’a konuşan sendika yetkilileri saat 00:00’da ne olursa olsun grev pankartlarının açılacağını ve grevin başlayacağını belirtti.

Yetkililer sabahtan itibaren başlayan süreci anlatırken bariyerlerin bizzat jandarma tarafından getirilip kurulduğunu ifade etti. Jandarma tarafından işçilere “Barikatın arkasına geçmeyeceksiniz” denildi. Barikatlar yoluyla insanları zorla içeri sokarak kart bastırmak yoluyla patronun grevi kırma girişiminde bulunacağını öne süren söyleyen yetkililer, jandarmanın da buna ön ayak olduğunu ekledi.

Sabah saatlerinden itibaren işveren sınırsız müzik yayınına işçilerin sesini bastırabilmek için devam ediyor. İşçiler kararlı, “Lezita’da grev var” diyor.

Güncelleme-23:17 Lezita patronunun ses bastırmak için açtığı bangır bangır müziği eşliğinde işçiler “Bu iş yerinde grev var!” yazılı grev pankartını astı. Vardiya servisleri geliyor. Greve katılacak işçiler servislerden grev alanına geçmeye başladı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz