Google İsrail Genel Müdürü Barak Regev bu sabah ABD’nin New York’ta düzenlenen bir İsrail teknoloji konferansındaki konuşmasını, genç bir mühendisin İsrail’in Gazze saldırılarını protesto etmek için sözünü kesmesi üzerine erken bitirmek zorunda kaldı.

Regev’in konuşması sırasında genç bir mühendis ayağa kalkarak “Ben bir Google Cloud yazılım mühendisiyim ve soykırıma, apartheid’a güç veren bir teknoloji geliştirmeyi reddediyorum. Nimbus projesi Filistinlileri tehlikeye atıyor” diye seslendi.

Mühendisin sözleri diğer konferans katılımcıları tarafından bastırılmaya çalışıldı ve mühendis güvenlik görevlileri tarafından salondan çıkarıldı. Ardından salondaki bir kadın izleyici de mühendise destek vererek “Özgür Filistin” diye bağırdı. Güvenlik görevlileri bu kişiye de müdahale ederken Regev ise konuşmasını erken bitirdi.

2017’den bu yana İsrail’in ülkedeki genel müdürü olan Regev, İsrail’deki yapay zeka endüstrisinin durumu üzerine bir konuşma yapıyordu. İsrail, Gazze’deki askeri hedefleri seçmek için yapay zekayı kullanmakla suçlanıyor.

Nimbus Projesi, İsrail ordusu ve hükümeti için bulut hizmetleri sağlamak üzere yapılan 1.2 milyar dolarlık bir sözleşme. Bu teknoloji, Filistinlilerin daha fazla gözetlenmesine ve hukuka aykırı veri toplanmasına olanak sağlamak ve İsrail’in Filistin toprakları üzerindeki yasadışı yerleşimlerinin genişletilmesini kolaylaştırmakla suçlanıyor. Anlaşma İsrail’in 2021’deki Gazze’ye saldırıları sırasında imzalanmıştı. O dönem de Google’un bazı çalışanları yazılı açıklama yaparak projeye tepkilerini dile getirmişler ve “İşverenimizin İsrail ordusuna ve hükümetine Filistinlilere zarar vermek için kullanılan teknoloji sağlama kararını destekleyemeyiz” demişlerdi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz