Özgür Lise, yayınladığı bildiri ile 1 Mayıs’ta Taksim’e çağrı yaptı. Bildirinin tamamı şu şekilde:

Bu toprakların en görkemli direnişlerine sahne olan günde, 1 Mayıs’ta biz liselilere de pay düşüyor. Yıllardır niteliksiz eğitimlerle, içi boş ders kitaplarıyla, yalan tarihlerini öğrenmemizi istiyorlar. Çok fazla öğretiyormuşçasına müfredatı sürekli değiştirirken bomboş eğitimlerinin yerini doldurmak için dershanelere on binlerce para ödemek zorunda bırakılıyoruz. Kendi okullarımızda, aman bir şeye karşı gelmeyelim diye sistem yanlısı torpilli müdürlerle her hareketimizi kısıtlıyorlar. Anadolu liselerinde okuyanlarımıza ‘geleceğin işçisi’ gözüyle bakılırken meslek liselerinde okuyanlarımız şimdinin işçisi olmuş durumda. MESEM adı altında staj sömürüsüne maruz bırakılan binlerce sıra arkadaşımız var. ‘Dört gün iş bir gün okul’, ‘hem oku hem kazan’ politikasıyla 13 yaşından itibaren çalıştırılmaya başlayan liseliler devlet tarafından sömürülüyor. Çok komik fiyatlarla çalışan liselilere iş güvenliği sağlanmıyor.

Hayallerimiz, elde etmek istediklerimiz, düşlediğimiz dünya bize vadedilenin çok ötesinde. Bunu yaratmak için çevremizde olan bitene kulak tıkamadan, birlikte hareket etmeliyiz. Sınırımızın olmadığını bilerek, daha fazlasını isteyerek çalışmalı, bizi hapsetmeye çalıştıkları tımarhaneden sıyrılmalıyız. Bu düzenin bizi köreltmesine izin vermemeliyiz.

Artık bu gidişata bir son verelim. Eğitim hayatımızın ellerimizden alınmasına karşı çıkalım. Geleceğimizi ellerimize alalım. Okul sıralarına-atölyelerine sığdırmaya çalıştırdıkları dünyayı reddederek, gerçekten yaşayabileceğimiz yeni bir dünya için mücadeleyi büyütelim. Direnişin simgesi Taksim Meydanı’nda işçi sınıfıyla beraber, omuz omuza yürüyelim.

Oy kullanamadığımız için umurlarında olmayan liselilerin hakkını aramak için birleştiği meydandır 1 Mayıs meydanı. Hakkımızı arayacağımız, bu düzene boyun eğmeyeceğimiz meydandır.

Tarafımız, insanın insana olan kulluğunun son bulduğu zamanları yaratmaktan yanadır. Tarafımız işçi sınıfından yanadır. İnsan tarihin öznesidir, değişir değiştirir. Seni de bu çürümüş sistemi değiştirmeye, haksızlığa karşı ses çıkarmaya, Özgür Lise’de örgütlenmeye, mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.

Geleceğimiz, yaşamlarımız, hayallerimiz için 1 Mayıs’ta Özgür Lise’yle Taksim’e!


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz