Boğaziçi Üniversitesinde atanmış yönetim tarafından daha öncesinde koruma tedbiri kararı ile kampüse girişleri 1 ay süreyle engellenen 16 öğrenciye disiplin soruşturması açıldı. İktisadi ve İdari Bilimler binasında alınan forumlarla öğrencilerin başlattığı Demokrasi Nöbetiyle alakalı açılan soruşturmalarda öğrencilerin “Yükseköğretim kurumlarında işgal ve benzeri fiillerle yükseköğretim kurumunun hizmetlerini engelleyici eylemlerde bulunma” disiplin suçlarını işlediği iddia ediliyor. Ayrıca soruşturmalarda Öğrenci Temsilciliği Kurulu (ÖTK)’nın yaptığı “Okula giriş yasağı olan kapı dışında bekleyen arkadaşlarımızla dayanışma için kapıya yürüyoruz” çağrısı suç unsuru sayılıyor ve öğrencilerin megafonla slogan atması grubu provoke etmek olarak nitelendiriliyor.

“Mücadele etmeye devam edeceğiz”

Disiplin soruşturması açılan öğrencilerden Evrensel Gazetesi’ne konuşan Berkay Morkan, açılan soruşturmalar hakkında “Kayyum yönetim üniversite içindeki hukuksuz girişimlerine uzun süredir karşı çıktığını ve bunun için insanları da örgütlemeye çalıştığını bildiği öğrencileri fişleyip işlemedikleri suçlarla cezalandırmak istiyor. Hukukun hala çalışan parçalarına güvenerek ceza almayacağımızı biliyoruz fakat bu soruşturmaların amacı zaten cezalandırmak değil, korkutarak sindirmek. Başarılı olamayacaklarını söyleyebilirim, soruşturmayla da gözaltıyla da tehditle de denese bizi sindiremeyecekler. Üniversitede söz sahibi olana kadar bu keyfi kararlara karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Ne olmuştu?

Boğaziçi Üniversitesi yönetiminin Fen Edebiyat Fakültesi’nin bölünmesine yönelik üniversite senatosundan geçirilen kararlara karşı gerçekleştirilen eylemlerde 16 öğrencinin okul kartları iptal edilmiş ve öğrencilere “uzaklaştırma tedbiri” adı altında okula girişleri 1 ay süreyle yasaklandığı tebliğ edilmişti. Uzaklaştırma tedbirinin nedenleri olarak “fakülte binasına girerek eğitim faaliyetlerini engellemek, slogan atarak öğrencileri kışkırtmak” olduğu öne sürülmüştü. Kartları iptal edilen öğrencilerin açtığı dava sonucunda yürütmeyi durdurma kararı çıkmıştı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz