Borsa İstanbul’un gongu 23 Kasım 2023 günü yeni halka arz edilmiş bir şirket için çalıyordu. Sahnede, Borsa İstanbul Genel Müdürü ve şirketin yönetim kurulu üyeleri vardı. Eller gonga uzandığı esnada çekilen bir fotoğrafta arkada, tam ortada, gururla dikilmiş bir isim daha dikkat çekiyordu. Bu kişi Murat Teksöz’dü. Geçen yıl yayınladığım ve erişim engeli gelmiş Kırgızistan’daki ‘kuzu çevirme fotoğrafı’ ile gündeme gelen, Bilal Erdoğan’ın arkadaşı. Uzun süredir ortalıklarda yoktu. Aniden Borsada beliriverdi.

Kayseri’de küçücük bir şirketle başlayıp yine Bilal Erdoğan’ın yakın dostu Şenol Kazancı ile kurduğu ortaklıklara, FETÖ operasyonlarında el konulan şirketlerle ticari ilişkisinden ‘bilişim devi’ olarak büyümesine, KKTC’ye yerleşmesinden ortadan kayboluşuna… Kariyerini takip etmeye çalıştığım birisi Teksöz. Üç yıldır hakkında yazdığım her yazıya da erişim engeli geldi. Dolayısıyla Borsada birden belirmesi yine dikkatimi çekti.

Agrotech’in ilk işlem günü yapılan ‘gong çalma’ töreni. Arkadaki Murat Teksöz

Teksöz’ün yeni macerasına yakından bakalım şimdi. Borsada niye ortaya çıktı? Halka arz törenine katıldığı şirket neydi? Bu şirket nasıl bu denli hızlı büyüyor ve üst üste uluslararası anlaşmalara imza atıyor?

KAYSERİ’DEN DOĞAN, KAYYUMLA BÜYÜYEN ŞİRKET

Borsaya açılan şirket Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırımları AŞ’ydi. 15 Kasım 2023’te halka arz edildi. 3 milyon 48 bin 226 yatırımcı hisse aldı ve 1.5 milyar liralık talep topladı. O günden beri de neredeyse her hafta Türkiye’de ve yurt dışında yeni bir iş anlaşması duyuruyor. Göz kamaştırıcı gerçekten.

Erişim engeli geldiği için önceki bilgileri kısaca özetleyelim…

Teksöz’ün arşivinden çıkan, Kırgızistan’a yapılan geziden bir fotoğraf.

 

Agrotech’in kökeni, Teksöz’ün 2013’te Kayseri’de kurduğu Teksoft’a uzanıyor. Teksöz 2016 yılında şirketi İstanbul’a taşıyor. 2017 yılında ismi değişiyor ve Grid Group Teknoloji oluyor. Ancak arada Teksöz’ün kurduğu başka şirketler de söz konusu. Mesela; 15 Temmuz 2013’te Şenol Kazancı ile Air Clinic İş Güvenliği Hizmetleri ve 13 Ekim 2015’te de yine Kazancı ile ortak Air Clinic Sağlık Hizmetleri. İkisini de Kazancı’ya devrediyor. Şirketler önce THY, sonra 8 havalimanında 154 havayolu şirketinin hasta, yaşlı vb. yolcu taşıma hizmetini üstleniyor. Teksöz’ün bir başka ortağı da kayyum olarak atanan, burada aldığı yüksek maaşlar ve yaptığı işlerle tartışma yaratan Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası Başkanı İmran Okumuş’un damadı Emre Baştuğ. Onunla da Bin Seyahat Petrol’ü kurmuştu.

Şirketlerin ağırlıklı ticari ilişkisinin FETÖ operasyonuyla el konulan, Okumuş’un kayyum atandığı Kaynak Holding ve iştirakleri ile olması dikkat çekiyordu. Kayyumun elindeki onlarca şirket bilişimden akaryakıta her ihtiyacını Teksöz’ün şirketlerinden karşılıyordu. Yetmiyor, Teksöz el konulan şirketlere ‘danışman’ olarak atanıyordu. Bir süre sonra ‘havuzdaki’ şirket sayısı 130’u buldu. Belgelere, faturalara, yönetim kurulu kararlarına bakılırsa büyük gelirler elde edilmiş. Kaynak Holding TMSF’ye devredilince ticari ilişki de sonlandı.

Ama Teksöz’ün kayyum yönetimine akaryakıt, bazı yazılımlar vs. satan şirketi Grid Group’un dev bir portföye ulaştığı görülüyor. Şirketin kendi sunduğu referanslara bakılırsa Kalyon, Limak, Rönesans gibi hepimizin yakından tanıdığı iktidarla ilişkisi iyi olan hemen hemen tüm inşaatçıların, şehir hastanelerinin ve köprülerin, İstanbul Havalimanı, Avrasya Tüneli gibi mega projelerin teknoloji işlerini Grid üstlenmiş. Türkmenistan’daki bütün hastanelerin bilişim altyapısı da öyle. KKTC’nin e-sağlık sistemi ile e-tapu sistemini de kurmuş. Hatta Suudi Arabistan’ın istihbarat servisi bile iş vermiş. Say say bitmiyor.

Görünüşte milyar dolarlık iş yapan parlak teknoloji şirketine ne oldu dersiniz? Her zaman olduğu gibi karmaşık, iç içe geçmiş ama daima ‘kapalı devre’ işleyen bir şirket ağı çıkıyor karşımıza. Şemayı olabildiğince basitleştirmeye çalışalım.

2022’de Teksöz birdenbire KKTC’ye taşınıp orada 2014’te kurduğu Grid Teknoloji Ltd. adlı şirketin başına geçti. İstanbul’daki Grid Group’un yüzde 100 hissesini ise 11 Ağustos 2022 günü, sadece 1.000.000 TL’ye Hümeyra Keskin’e sattı. Hümeyra Keskin, Bursalı tekstilci bir aileden geliyor. Yerel basında bir ara AKP kadın kollarında çalıştığına ve milletvekili aday adayı olduğuna dair kısıtlı bilgilere rastlanıyor. Keskin’in adını asıl olarak pandemide yaygın olarak duyduk. Türkiye Eczacılar Birliği AŞ’nin başkanı sıfatıyla sık haber oluyordu. Eldiven ve maske üretecek Gloveturk adıyla bir üretim tesisi kurduklarını açıklamıştı.

Keskin ailesi çoğu aynı adreste kurulmuş, geçmişte balıkçı, restoran vb. faaliyetler gösteren küçük şirketlerin de sahibiydi. Bunlar zamanla aile içinde el değiştirerek yeni adlar alıp, Tartech’in altında toplandı. Tartech’in sahibi Bilal Keskin’di. Hümeyra Keskin, şirketi 30 Eylül 2022’de tamı tamına 1 milyar 100 milyon 60 liraya satın aldı. 1.5 ay önce aldığı Grid’in 1000 katı fiyata yani.

Agrotech’in sahibi Hümeyra Keskin

Tarctech şimdi arazi kiralayarak Salihli’de kiraz, Uşak’ta ceviz, Samsun’da elma ve armut üretiyor. Onun ürettiği ürünleri pazarlamak için Hümeyra Keskin, Ted Investment’ı kurdu. Bu şirket de 2017 yılında tekstil ürünleri üretmek üzere kurulmuş Yoltex Tekstil’in ad ve faaliyet değiştirmiş hali. Grid Group buna bağlı artık. Murat Teksöz’ün teknoloji dehası şirket alınıp adı 7 Eylül 2022’de Agrotech’e dönüştürüldü. Hümeyra Keskin ayrıca Teksöz’ün KKTC’de kurduğu şirketin de yüzde 90’ını aldı.

Teksöz, Dubai’de yeni anlaşmayı imzalarken…

İşte Teksöz, KKTC’deki şirkette elinde kalan yüzde 10’luk hissesiyle Borsada çıkıyor karşımıza. Agrotech hafta başında Borsaya yaptığı açıklamada, KKTC’de yüzde 90 hisselerine sahip oldukları Grid Teknoloji Ltd’nin, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Türk yatırımcıların kurduğu Turkish Business Council’in (TBC) açtığı ihaleyi kazandıklarını duyurdu. Şirket 2000’den fazla üye şirkete teknik hizmetler sunacak. Anlaşmayı da Murat Teksöz imzaladı. Ayrıca bu anlaşma sonucunda Dubai’de kurulan Agrotech Global’in başına da Teksöz’ün getirildiği açıklandı.

Kısaca Bilal Erdoğan’ın yanından ayrılmayan Teksöz, uzun süre sonra yine sahnede. Bakalım bu maceradan daha neler çıkacak…


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz