Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri, Sakarya Meydanı’nda Hakkari Belediyesi’ne yönelik kayyum gasbını protesto etti. “Hakkari Belediyesine kayyum atanması halk iradesine darbedir. Kayyuma hayır” ve “Belediyeler bizimdir, gasba izin vermeyeceğiz” pankartlarının açıldığı eylemde, “Kayyumlar gidecek biz kalacağız” denildi.

Kürtçe ve Türkçe okunan metinde, darbeye karşı hep birlikte mücadele edileceği belirtildi. Türkçe metni okuyan DEM Parti Ankara İl Eşbaşkanı Fatin Kanat, “Daha önce farklı gerekçelerle Van’da uygulanmaya çalışılan senaryo bugün de Hakkari’de karşımıza çıkarılmaya çalışılmıştır. Ama bilinmelidir ki çizgimiz de irademiz de kararlılığımız da değişmemiştir” vurgusu yaptı.

AKP-MHP iktidarının Hilvan’da bir kez daha yenildiğini hatırlatan Kanat, “Yenilenen Hilvan seçimleriyle AKP-MHP iktidarı alamadıkları sonucu gasp ederek almaya çalışıyor” ifadelerini kullandı. Kanat, şöyle devam etti: “Görünen odur ki, ‘normalleşme’ dedikleri şey, yıllardır sürdürülen savaş politikalarının, asimilasyonun, yok saymanın ve inkarın normal hale getirilmesidir. Ancak şu unutulmamalıdır ki, biz burada var oldukça, savaşa karşı barışın, sermayeye karşı işçinin ve emekçinin, ataerkiye karşı kadının, iradesi gasp edilmeye çalışılan halklarımızın sesi ve sözü olmaya devam edecek, irademize sonuna kadar sahip çıkacağız.”

Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Antep Milletvekili Sevda Karaca kısa bir konuşma yaptı. Karaca, “Yumuşayacaklarmış, normalleşeceklermiş hadi oradan. Halk iradesini gasp etmeyi normalleştirmenize izin vermeyeceğiz” dedi. Karaca, “Kürt halkı iradesini kimseye teslim etmedi hatırlatıyoruz” dedi.

Eylem sloganlarla sona erdi. Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca: “Yumuşayacaklarmış, normalleşeceklermiş hadi oradan. Halk iradesini gasp etmeyi normalleştirmenize izin vermeyeceğiz”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz