Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, Filistin’in BM üyeliğinin tekrar görüşülmesi ve gözlemci statüsünde olan Filistin’e bazı ilave haklar tanınması talep edilen karar tasarısını kabul etti.

Kararda, “Filistin’in BM Şartı’nın 4. maddesi uyarınca BM’ye üyelik kriterlerini yerine getirdiği ve bu nedenle BM’ye üye olarak kabul edilmesi” gerektiğine dikkat çekildi.

Filistin’e verilen ilave haklar neler oldu?

Karar ekinde Filistin için talep edilen düzenlemelerin bazıları, “alfabetik sıraya göre üye ülkeler arasında oturma, Filistin ve Orta Doğu konuları dışında düzenlenen oturumlarda konuşmacı olma, grup adına açıklama yapma, teklif ve değişiklik sunma, teklifleri oylamaya açma, BM Genel Kurulu’nun komitelerine Filistin heyetinden üyelerin seçilmesi, BM konferansları ve uluslararası toplantılara etkin katılma hakkı” olarak sıralanıyor.

Öte yandan Filistin devleti, gözlemci üye olarak Genel Kurul oylamalarına katılamayacak ve BM organlarında aday gösteremeyecek.

Filistin’in BM’ye tam üyelik ve daha fazla devlet tarafından tanınmaya yönelik çabaları da devam ediyor.

Filistin, 2011’de de BM’ye tam üyelik başvurusu yapmış ancak BMGK’de gereken desteği alamamıştı. Filistin 2012 yılında BM’de “daimi gözlemci statüsüne” kavuşmuştu.

143 ülke lehte, 9 ülke karşı oy kullanırken, 25 ülke çekimser kaldı. İsrail temsilcisi “bir terör devletini saflarına kattığını” savunarak BM’yi “kınadı”.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz