Hakkari’de Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) kazandığı belediyeye kayyum atanması ve belediye eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alınması Şişhane Meydanı’nda İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri tarafından protesto edildi.

“Belediyeler bizimdir, gasba izin vermeyeceğiz”, “Kayyuma geçit yok, irademize sahip çıkıyoruz” pankartları açılan eyleme, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ve milletvekilleri, demokratik kitle örgütü temsilcileri ve sosyalist partilerin yöneticileri katıldı.

Hatimoğulları: İrademizin gasp edilmesine izin vermeyeceğiz

İlk sözü alan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, AKP’nin DEM Parti’nin belediyelerine kayyum atarak siyasi bir darbe gerçekleştirdiğini söyledi. Kobanê kumpas davasının bir başka darbe olduğunu hatırlatan Hatimoğulları, “Uydurmuş oldukları bir sahte iddianameyle belediye eş başkanımız hakkında dava açtılar” dedi.

“Masumiyet karinesi gereği bir kişi hakkında karar oluşana dek belediyeye kayyım atanamaz. Ama onların derdi kayyım atamak olduğu için arkadaşımız gözaltına alındığı zaman Hakkari Valisi kayyım olarak atanıyor” diyen Hatimoğulları, iradelerinin gasp edilmesine izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

“Kürdistan’daki belediyeleri rant alanına çevirmek istiyorlar”

Kayyum atamalarına rağmen halkın Erdoğan’a biat etmediğini ifade eden Hatimoğulları, “Burada olan bütün devrimci demokratik kurumlarla beraber faşizme karşı omuz omuza diyoruz” dedi. Kayyumun AKP için bir sermaye alanı olduğunu vurgulayan Hatimoğulları, şöyle devam etti: “Kürdistan’daki belediyeleri, Hakkari’deki belediyeyi rant alanına çevirmek istiyorlar. Borçsuzken kayyım atadıkları Hakkari Belediyesinin şu anki borcu 315 milyon. Bununla hiçbir hizmet yapılmamış değerli Türkiye halkları. Bunu kayyım atadıkları vali yapmış. AKP’nin yandaşı 2-3 aileye parayı paylaştırmak üzere, kendi yandaşlarına peşkeş çekmek üzere kayyım atıyorlar. O nedenle bütün Türkiye halkları bilsin ki onların isnat ettiği hiçbir gerekçe doğru değildir.”

“Saray darbecidir”

İktidarın faşist, otoriter rejimde ısrarcı olduğunu dile getiren Hatimoğulları, “Bütün halklar olarak, bütün demokratik güçler olarak bu kayyım darbesine karşıyız. Bu darbenin 12 Eylül askeri cunta rejiminden farkı yoktur. AKP darbecidir. MHP darbecidir. Saray darbecidir. Bunu asla kabul etmiyoruz. Bu darbe karşısında demokratik haklarımızı ve mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz. Birlikte dayanışarak kazanacağız, faşizme karşı mücadele ederek kazanacağız” dedi.

Aslan: Otoriter rejim halkın iradesine çarpacaktır

EMEP Genel Başkanı Seyit Aslan, AKP’nin kayyum siyasetinin halk iradesinin karşısında duramayacağını ve kayyumların tüm Türkiye halklarının demokratik haklarının gasbı anlamına geldiğini söyledi.

Aslan, şöyle devam etti: “Bu sadece Hakkari meselesi değildir. Bugün saray rejiminin elinde baskı aygıtı dışında hiçbir şey kalmamıştır. Sadece bu baskı aygıtıyla ayakta durmaktadır. Bu otoriter rejim er ya da geç halkın iradesine çarpacaktır. Başta Kürt halkı olmak üzere bütün Türkiye’ye gözdağı verilmiştir. Bugünlerde sınır ötesi operasyonlarını konuşuyorlar. Rojava halkının seçim iradesine darbe vurmak istiyorlar. Sınır ötesi operasyonlarından vazgeçin, onların demokratik haklarına saygı duyun. Eğer bunu yapmazsanız bütün Türkiye işçi ve emekçileri olarak karşınızda duracağız. Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı binlerce kişinin oyuyla seçilmiştir. Yapılması gereken bu uygulamadan vazgeçmektir.”

Soybil: Kürt halkı ve dostları bir adım geri gitmeyecek

Kaldıraç Hareketi temsilcisi Kutay Soybil, iradelerine sahip çıkmak için sokağa çıkan herkesi selamlayarak sözlerine başladı. Bu kayyum atanmasının ilk kez yaşanmadığına dikkat çeken Soybil, “İçeride ve dışarıda savaş konseptinin yükseltilerek Kürt halkına uygulanmasının tekrarını yaşıyoruz” dedi.

31 Mart’ta Kürt halkının iradesine nasıl sahip çıktığını her yeri mora boyayarak iktidara gösterdiğini ifade eden Soybil, “Yönetenler ne zaman güçsüzleşse Kürt halkına, işçi ve emekçilere saldırmaya başlıyor. Bugün güneyde savaş planlarını derinleştirmeye çalışanlar, Rojava’da seçim yapmak üzere olan Kürt halkının üstüne bomba yağdırma planları yapanlar, Hakkari halkının iradesine de el koymaya çalışıyor” dedi.

Bütün bunların nafile bir çaba olduğunu söyleyen Soybil, şöyle devam etti: “Bu halk onlarca siyasetçisini rehin verdi, baş eğdirebildiniz mi? Gerekirse cezaevlerinden tabutumuz çıkacak ama dik çıkacak dediler. Bu halkın önderlerini tecrit altında tutuyorsunuz, baş eğdirebildiniz mi? Bu halkın özgürlük mücadelesi çok yöneten eskitti, bir adım geri gitmedi. Kürt halkı ve dostları bugün de sokakta, bir adım gitmeyecek. Kayyumlar gidecek, biz kalacağız ve kazanacağız.”

Çok sayıda siyasi parti temsilcisi de söz alarak kayyum darbesine karşı olduklarının altını çizdi.

Eylem boyunca, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Direne direne kazanacağız”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Biji berxwedana Colemerg” sloganları atıldı.

Eylemin ardından sloganlarla İstiklal Caddesi’ne yürümek isteyen kitle polis tarafından ablukaya alınırken, çok sayıda kişi işkenceyle gözaltına alındı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz