Milli Eğitim Bakanlığı, 2017-2018 eğitim dönemi için yeni müfredat programını açıkladı. Müfredatta 15 Temmuz, ‘cihat’ kavramı ve IŞİD, FETÖ, PKK gibi örgütlerin de yer alacağı duyuruldu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), yeni müfredat ile ilgili çalışmalarında sona gelindi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 2017-2018 eğitim öğretim yılında uygulanacak olan Atatürk’e ilişkin bölümlerin daraltılması, Evrim Teorisi’nin çıkartılması ve ‘cihat’ kavramının yer alması nedeniyle tartışılan ve aylardır açıklamayan müfredatı bugün açıkladı.
Gelecek nesillerin daha donanımlı olabilmesi için müfredatın yenilenmesi ihtiyacı doğurduğunu anlatan Yılmaz, “Çağın gereği, ferdin ve toplumun ihtiyaçları doğrultusunda müfredatı yeniledik. Müfredat, öğretmen, öğrenci ve velilerin görüşleri alınarak yenilendi. 2017-2018 öğretim yılında 1, 5 ve 9. sınıflarda yeni müfredat programı uygulanacak. İlkokul düzeyinde 17, lise düzeyinde 24, İHL’lerde 10 olmak üzere toplam 51 ayrı müfredat yenilenmiştir” dedi.
15 TEMMUZ DA YER ALACAK
Bu müfredatın, şu ana kadar yapılmış en demokratik, en katılımcı, en çoğulcu müfredat olduğunu söyleyen Yılmaz, “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Millî Birlik Günü, güncellenen öğretim programlarımızda yer alacak.” dedi.
‘CİHAT’ KAVRAMI ÖĞRETİLECEK
Zorunlu din dersi ile ilgili gelecek hafta açıklama yapacaklarını söyleyen Yılmaz, şöyle devam etti: “Cihat, bizim dinimizde bir unsur. Bu nedenle fıkıh dersinde ve temel dini bilgilerde cihat var. Bundan rahatsız olmaya gerek yok; aksine vermesek talep gelmesi gerekirdi. Kırmak dökmek savaşmak cihatın içine girmez ama vatan koruması gerekiyorsa girer, cihatın ne olduğu ve ne olmadığının öğretilmesi görevi de bizim. Yeni müfredetta FETÖ, PKK ve DEAŞ kavramları yer alacak.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz