31 yıl önce yaşanan hak ihlallerine karşı kurulan İnsan Hakları Derneği kuruluşunun yıl dönümünde insan hakları savunucuları ile “OHAL’de mücadeleye devam” sloganı ile İHD İstanbul Şubesi’nde bir araya geldi. Şair-yazar Murathan Mungan, Cumartesi AnneleriBarış Anneleri, CHP eski Milletvekili Melda Onur, EMEP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Levent Tüzel gibi birçok kişinin yanı sıra çok sayıda Sivil Toplum Örgütü temsilcisi de etkinlikte yer aldı. Etkinlik, hayatını kaybeden hak savunucularının adına saygı duruşu ile başladı.
‘HAK İHLALLERİNİN KARŞISINDA DURDU’
1980’li yıllarda kimsenin konuşamadığı, söz söyleyemediği zamanlarda İHD’yi kurduklarını söyleyen İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, İHD’in ilk kuruluş yıllarından bu yana yanlarında  Cumartesi Anneleri ve Barış Annelerinin halen yanlarında olduklarını söyledi. İHD’nin kuruluşundan bu yana zulüm ve hak ihlalleri noktasında taraf olduğunu aktaran Yoleri, “İnsan hakları kurulurken en önemli şey taraf olduğu şey insaolann hakları ihlalleri yapanların karşısında olmasıdır” dedi. İHD’nin kuruluşundan bu yana birçok üyesinin siyasi cinayetlere kurban gittiğini, çok zor koşullarda bugünlere kadar gediklerine işaret eden Yoleri, ilk gün nasıl mücadele ediyorlarsa yine mücadele etmeye devam edecekleri mesajını verdi.
‘HER ŞEYİN SUÇ SAYILABİLECEĞİ BİR DÖNEM YAŞIYORUZ’
Daha sonra konuşan İHD Eş Genel Başkanı Avukat Eren Keskin, İHD’nin kurulduğu gün ile bugün arasında aynı hak ihlallerinin yaşandığına vurgu yaptı. İHD’nin kuruluşunun hak ihlallerine karşı bir kuruluş olduğunu dile getiren Keskin, “Çok zor dönemler geçirdik ama bugün geçirdiğimiz günler kadar zor günler geçirmedik. Bu toplantımız da dahil her şeyin suç sayılabileceği bir dönemde yaşıyoruz” dedi. 1990’lı yıllarda derin devlet ile mücadele ettiklerini hatırlatan Keskin, bugün ise AK Parti nezdinde derin devleti yaşandıklarını belirterek, “Çiller sadece bir sembol ama bugün bile derin devletin istediği her şey var. Tayyip Erdoğan gerçek anlamda devlet olduğunu zannetmesin. Soykırımcı, bütün Kürdistan’ı kana boğan devlet varlığını halen devam ettiriyor” diye kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bir gün gideceğine işaret eden Keskin, “Şunu unutmamalıyız ki birbirimize ihtiyacımız var. Karşımızda insanlığa karşı düşman bir güç var. İnsanlığa karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz