İstanbul’da polis ‘korona tedbirleri’ diyerek 18 trans kadını gözaltına aldı. Trans kadınlar gece boyunca karakolda bekletildi. Av. Hatice Demir, “Şüpheli dahi olmayan 18 trans kadını pandemide gece vakti gözaltına alıp saatlerce küçücük odalarda beklettiler” diyor

Polis, gece saatlerinde İstanbul Beyoğlu Bayram Sokak’ta yaşayan 18 trans kadını evlerinden gözaltına aldı. Trans kadınlar “fuhuşa yer temin ettikleri ve aracılık ettikleri” iddiasıyla evlerinden alınarak Taksim Polis Merkezi Amirliği’ne götürüldü.
Polis kadınları gözaltına alırken, “korona tedbirlerini” gerekçe gösterdi. Olay yeri tutanağında ise korona tedbirleri yer almadı. Tutanakta, “sokağın haftalardır izlemeye alındığı, ihbarlar olduğu” söyleniyor.
Gözaltına alınan kadınlar sabah saatlerinde ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Gözaltı gerekçesi: “Korona tedbirleri”

Gözaltına alınan kadınlardan Beyrut, gece boyunca yaşadıklarını KaosGL.org’a anlattı. Gece vakti topluca gözaltına alındıklarını belirten Beyrut, “Bize ‘korona tedbirleri dolayısıyla’ gözaltına alındığımızı söylediler. Üç farklı binadan 18 kızdık. Hepimizi gözaltına aldılar. İki saate yakın hepimiz aynı odadaydık. Sonra avukat gelince bizi odalara bölüştürdüler. Sabaha kadar gözaltındaydık” dedi.
Beyrut, son dönemlerde yaşadıkları sokak olan Bayram Sokak’ta bekçilerin çok fazla yer aldığını, saatlerce sokakta aynı noktalarda beklediğini de ekledi:
“Bekçileri öne sürerek yapılan bir baskı zaten vardı. Sokakta bekçiler rutin dışında aynı yerde saatlerce bekleyip, gelen gideni dövüyorlar. Bu da bizi etkiliyor tabi. Ne olacağını bilmiyoruz.”

Pandemide gece baskını, toplu gözaltı!

Trans kadınlara gece boyunca süren ifadelerinde eşlik eden SPoD LGBTİ+ Hukuk Alan Koordinatörü Av. Hatice Demir, bu yaşananların insan hakkı ihlali olduğunu belirtti. Av. Demir, yaşananları KaosGL.org’a şöyle değerlendirdi:
“Bayram Sokak çoğunlukla trans kadınların birlikte yaşadıkları ve dayanıştıkları bir sokak. Pandemi döneminde yapılan bu baskın ve saatlerce devam eden karakol bekleyişi insan haklarına aykırıdır. Günlük vaka sayıları 2 binleri bulmuşken trans kadınların evlerine baskın yapar gibi gidip, onları gözaltına alıp, gece boyunca ufacık odalarda bekletmek insan haklarına aykırıdır. Polis, gündüz de ifadelerine başvurabilirdi. Şüpheli sıfatıyla ifade vermediler zaten, bilgilerine başvuruldu. Şüpheli dahi olmayan, bilgisine başvuracağınız insanları gece vakti evlerinden toplu olarak gözaltına mı almak zorundasınız? Gündüz de alabilecekken gece baskını trans kadınların ve sokağın kriminalize edilmesi demektir. 18 kişinin birden alınması da bunun bir baskın olduğunu doğrular nitelikte. Bir suç varsa dahi ortada ki yok, tek tek alıp ifadelerine başvurmak yerine topluca gözaltına almak, küçücük nezaret odalarında 18 kişiyi birden tutmak, saatlerce bekletmek… Bir de bunlar pandemi döneminde yaşanıyor. Açık bir şekilde hak ihlali var.”