HDK ve bileşen kurumların üyelerine dönük ev baskınları ve gözaltılarla birlikte HDK Genel Merkezi’ne yapılan polis baskını basın açıklaması ile protesto edildi.

İktidarın yapacağı her türlü reformun kendilerine gözaltı, tutuklama olarak döndüğünü söyleyen Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, “İktidar bizi düşmanlaştırmak için elinden gelen her şeyi yapıyor” dedi.
HDK Genel Merkezi’ne dün gece saatlerinde polis baskını binada kimse yokken yapılmış ve dijital materyallere el konulmuştu. HDP milletvekilleri, HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu ve HDK bileşenleri basın açıklamasıyla yaşananları protesto etti.
“Gözaltılar, baskılar, tutuklamalar mücadelemizi engelleyemez” pankartı yer alan açıklamada, sık sık “Faşizme karşı omuz omuza”, “Direne direne kazanacağız”, “Kurtuşuş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları atıldı.
Açıklamada ilk söz alan HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, polis tarafından kapının kırılarak bütün digital malzemelere el konulduğunu, yasal ve göz önünde olan bir dernek olduklarını söyledi. Herhangi bir izin belgesi gösterilmeden binalarına baskın düzenlendiğini sözlerine ekleyen Uğurlu sözlerini şu şekilde sürdürdü:

‘Bin arkadaşımızla buradayız!’
“Bunların yargı reformları, yapacakları değişiklikler bize her seferinde ya gözaltı ya tutuklama ya da kapılarımızın kırılması şekilde geri dönüyor. Buradan herkese sesleniyor; bu baskılar, gözaltılar, hukuksuzca yapılan kapı kırmalar bizi yıldırmadı. Biz buradayız; bir arkadaşımızı gözaltına alırlar ve biz bin arkadaşımızla burada oluruz.
‘Kurumumuzda olmaya devam edeceğiz’

HDK ne yapıyor? Tüm ötekilerin sesi olmaya çalışıyor. Bu sistemin ötekileştirdiği kadınların, yoksulların, engellilerin, emekçilerin, LGBT+ların, Ermenilerin ötekileştirilmiş tüm halkların ve inançların sesi olmaya çalışıyor. Biz burada, siyaset yapıyoruz. Toplumsal örgütlenmeyi yapmaya çalışıyoruz. Gece yarısı kapılarımızın kırılarak içeri girmeye çalışacakları hiçbir şeyi yapmıyor HDK. Fakat buna rağmen gündem değiştirmek için, bizi düşmanlaştırmak için iktidar elinden gelen her şeyi yapıyor. Ama tüm bu baskılara rağmen biz alanda olmaya, kurumumuzda olmaya ve buradan çalışmalarımızı yürütmeye devam edeceğiz.”
Ardından söz alan HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran, toplumsal örgütlenmenin önündeki en büyük engelin ve halkların önündeki en büyük barikatın iktidar olduğunu ifade etti.

‘Ferman verilir HDK bina kapısı kırılır’

Artık bu ülkenin uzun bir süredir hukuk devleti olmaktan çıktığını ifade eden Başaran, “Bunların yapacağı reform bizlere gözaltı olarak dönüyor
Ferman verilir, HDK’nin kapısı kırılır, milletvekilleri tutuklanır, belediyeler işgal edilir. Bu ülkede anayasa da, hukuk da ayaklar altına alınmıştır. En temel anayasal haklar yok sayılıyor. İktidar bunun karşısında mücadele eden HDK ve bileşenlerine saldırarak bütün bu suçları örtbas etmeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.

‘Hiçbir yargı reformu sizi kurtaramayacak’

“Hiçbir yargı reformu sizi kurtaramayacaktır. En büyük reform yok sayılanların reformu olacak. 5 yıldır yürütülen bu siyaset bir nebze de olsa başarılı olmadı. Bizi her alanda hedef gösterdiniz.  31 Mart bunun en büyük göstergesiydi, kaybettiniz. 24 Haziran bunun en büyük sonucuydu. Bugün reform söylemleriyle kaybettiğinizi bir kez daha gösteriyorsunuz. Bu baskılarınız yeni yaşamı kurma irademizden bizleri alıkoymayacak

‘Barış, siyaset, özgürlük kazanacak’

Bize saldırdığınız müddetçe biz güçlendik, büyüdük. Çünkü haklıyız ve hak mücadelesi yürütüyoruz. Bu topraklarda bizlerin ortaya koyduğu siyaset barış siyaseti ve özgürlük kazanacak” diye konuştu.
Demokratik kamuoyuna seslenen Başaran, “Gelin esaslı bir reformu biz yapalım” dedi.