Systemair HSK, Özer Elektrik ve Baldur işçileri Birleşik Metal-İş’e üye oldukları için işten atma ve fabrikalarda ücretsiz izine çıkarılma saldırılarına karşı bir süredir eylemdeydi. ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) ve Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yaşanan durumu anlatan dosyalar vermek üzere Ankara’ya yürümek isteyen işçilere dün polis saldırmış, gün boyu süren eylemde 109 kişi gözaltına alınmıştı.

Dünkü saldırıların ardından bugün saat 10.00’da Birleşik Metal-İş Gebze 1 No’lu Şubesi önünde bir araya gelen işçiler Ankara’ya doğru yola çıktı.
İşten atmaların ve ücretsiz izin saldırısının olduğu 3 fabrikadan 5’er işçi ve 5 kişilik sendikacı heyetiyle yola çıkan işçiler, Ankara’da ILO ve Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile görüşecek.
Metal işçilerini uğurlamaya gelen DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu “Önünü kesmeniz gereken hakkını hukukunu arayan, sendikalı olan, Anayasal hakkını kullandığı için işten çıkarılan, ücretsiz izinle cezalandırılan işçiler değildir. Önüne barikat kurmanız gereken, haksız hukuksuz biçimde işçileri cezalandırmaya kalkan patronlardır” dedi.
Yürüyüş öncesi gerçekleştirilen açıklamaya Petrol-İş, Eğitim Sen, Kaldıraç, İşçi Gazetesi, Birleşik İşçi Kurultayı, CHP, EMEP, DİP ve SEP destek verirken Ankara’ya yola çıkışı Direnişteyiz.org‘tan izleyebilirsiniz.
16.51 / “Systemair HSK, Özer Elektrik ve Baldur Süspansiyon iş yerlerinde Sendikal Örgütlenme Özgürlüğünün Engellenmesi ve Hak İhlalleri” dosyasını Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) direktörlüğüne teslim etti.
17.25 / İşçiler Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önünde açıklama yapıyor.

Birleşik Metal-İş Gebze 1 No’lu Şubesi önü

ILO(Uluslararası Çalışma Örgütü) Önü

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Önü