Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik soruşturma kapsamında bu sabah birçok kentte yapılan operasyonlarda aralarında avukatların da olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Toplam 101 isim hakkında gözaltı kararı alındığı öğrenildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik yürütülen soruşturması kapsamında bu sabah saatlerinde gözaltılar yaşandı. Edinilen bilgilere göre, soruşturma kapsamında çoğu avukat toplam 101 isim hakkında yakalama kararı çıkarıldı.
Kararla birlikte Diyarbakır merkezli olarak İstanbul, İzmir ve Adıyaman’da ev baskınları yapıldı. Bu baskınlar sonucu şu ana kadar 24’ü avukat, 72 kişinin gözaltına alındı.
Haklarında gözaltı kararı bulunan 4 ismin ise, koronavirüs tedbirleri nedeniyle karantinada oldukları gerekçesiyle gözaltına alınmadığı bilgisine ulaşıldı.
Haklarında gözaltı kararı bulunan 25 kişiyi yakalamaya dönük operasyonların sürdüğü öğrenildi.
GAZATECİNİN EVİNE BASKIN
Soruşturma kapsamında Jinnews Kürtçe servis editörü ve Kürd-Pen yöneticisi yazar Roza Metina’nın da Diyarbakır’daki evine baskın düzenlendi. Metina, yapılan aramanın ardından gözaltına alınarak Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.
Kentte gözaltına alınanlardan isimlerine ulaşılanlar şöyle: “Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Eş Genel Başkanı Av. Bünyamin Şeker, Abdulkadir Güleç, Eshat Aktaş, Serdar Talay, İmran Gökdere, Diyar Çetedir, Serdar Özer, Feride Laçin, Gevriye Atlı, Resul Tamur, Cemile Turhallı Balsak, Ahmet Kalpak, Devrim Barış Baran, Neşet Girasun, Sedat Aydın, Şivan Cemil Özen, Gamze Yalçın, Pirozhan Karali, Mahsum Batı ile MED Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) yöneticisi Diyar Dilek Özer ve federasyon üyesi Leyla Ayaz, TTB eski Merkez Konseyi Üyesi Şehmus Gökalp, DİVES üyesi Süleyman Okur, Bağlar Belediyesi Meclis üyesi Panayır Çelik, KHK ile kapatılan GÖÇ-DER Diyarbakır Şubesi eski eşbaşkanı Yılmaz Kan, HDP Diyarbakır il eski yöneticisi İlhami Yürek, ihraç edilen SES üyesi Ümit Çetiner, SES üyesi Berivan Savaş, HABER-SEN üyesi Mehmet Kaçar, Şehir Plancısı Haknaz Sadak, HDP Sur eski ilçe yöneticisi Nimet Kızgın, Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER) üyesi Salih Öngün , Yazar Mehmet Sait Arzu, HDP PM Üyesi Eşref Mamedoğlu, HDP Yenişehir eski İlçe Yöneticisi Şaban Turan, HDP Çınar eski ilçe eşbaşkanı Abdulkadir Doğan, HDP Çınar eski ilçe yöneticisi Feyzi Demirkıran, HDP Kayapınar eski ilçe yöneticisi Aygül Alagündüz, HDP üyesi Sürbiye Tekgöz ve Mele Hacı Kaday, Ayşe Ay, Teyfik Karahan, Serhat Aktan, Edip Yiğit.
ADIYAMAN’DA İHD ŞUBE BAŞKANI’NA GÖZALTI
Soruşturma kapsamında Adıyaman’da yapılan operasyonda İHD Şube Başkanı Av. Bülent Temel gözaltına alındı:
İZMİR’DE HDP PM ÜYESİ GÖZALTINA ALINDI
İzmir’de de HDP Parti Meclisi üyesi Berna Çelik, sabah saatlerinde evine yapılan baskınla gözaltına alındı. DTK soruşturması kapsamında gözaltına alınan Çelik, Çankaya TEM Şube Amirliği’ne götürüldü