Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik soruşturma kapsamında bu sabah Diyarbakır merkezli yapılan operasyonlarda aralarında avukatların da olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Toplam 101 kişi hakkında gözaltı kararı alındı.

Gözaltına alınan avukatlardan 22’si serbest bırakılırken 2 avukat ise hala gözaltında bulunuyor.
Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’nde ifadeleri alınan aralarında Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Eş Başkanı Bünyamin Şeker’in de bulunduğu Abdulkadir Güleç, Ahmet Kalpak, Cemile Turhallı Balsak, Devrim Barış Baran, Diyar Çetedir, Eshat Aktaş, Feride Laçin, Gamze Yalçın, İmran Gökdere, Edip Yiğit, Resul Tamur,  Sedat Aydın, Serdar Talay, Aydın Kesmez, Sernet Akten, Tevfik Karahan, Edip Yiğit, Pirozhan Karaali, Serhat Karaşin ve Mahsum Batı serbest bırakıldı.


Diyarbakır Barosu’nda yapılan açıklamada “Gözaltında tutulan 24 meslektaşımızdan 22’si ifadeleri alındıktan sonra saat 21:30’da serbest bırakıldı. Gözaltında tutulan 2 meslektaşımızın da derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Destek ve dayanışma gösteren tüm meslektaşlarımıza ve dostlarımıza teşekkür ediyoruz” denildi.