DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olduktan sonra tazminatsız işten atılan ve ücretsiz izne çıkarılan Systemair HSK, Özer Elektrik ve Baldur işçileri, sendikanın Gebze Şubesi önünden Ankara’da bulunan Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önüne yapmak istediği yürüyüşe polis saldırdı. Saldırıda Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun da olduğu 99 kişi gözaltına alındı.
Sendikalaştıkları için cezalandırılıp tazminatsız işten atılan ve ücretsiz izne çıkarılan  Systemair HSK, Özer Elektrik ve Baldur işçileri metal işçileri bugün Ankara’ya yürümek için Gebze Şube Binası önünde toplandı. Birleşik Metal-İş Sendikasının Gebze 1 No’lu Şube binasının önünde toplanan işçiler “Sendikalaşma hakkı istiyoruz” pankartı açtı. Yürüyüş dolayısıyla sendika binası çevresine çok sayıda polis konuşlandırıldı.


Barikat önünde açıklama yapan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, polisin kendilerini sıkışık bir alanda toplanmaya zorladığını, koronavirüs önlemlerini ihlal edenin polis olduğunu söyledi. Serdaroğlu, “Biz haklıyız şu anda. Biz işten atılan arkadaşlarımıza sahip çıkmaya çalışıyoruz. İşverenlere karşı bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Biz haklı olarak yürüyüşümüzü yapmak istiyoruz” diye konuştu.
Yürüyüşe başlamak için bir araya gelen metal işçilerine polis saldırdı.


İlk başta 10 işçi gözaltına alınırken diğer işçiler barikat önünde beklemeye devam ettiler. Gözaltılar bırakılana kadar oturma eylemine geçilirken, polis şube önüne  belediyeden gelen gözaltı araçlarını yığdı. Saldırı sonrası konuşan Serdaroğlu, saat 15.00-16.00 çıkışlarında işçiler gelene kadar oturma eylemi yapılacağını söyledi. Serdaroğlu “Müdahale olursa fabrikalarda iş durduracağız” dedi.
Sonrasında, fabrikalardan geliş başlamadan önce direniş alanındaki herkes gözaltına alındı. Polis sendika binasına giriş ve çıkışı kapattı.
Birleşik Metal-İş Genel Yönetim Kurulu üyelerinin de olduğu toplam 99 kişi gözaltında.
Gebze’den Ankara’ya yürüyecek metal işçilerinden diğer fabrikalardan destek gelmemesi için polisin servis şoförlerini tehdit ettiği, güzergahı değiştirirseniz ceza yazarız dediği öğrenildi.
Fabrikalarda ise metal işçilerine destek için işyerlerinde protestolar başladı.


Ankara yürüyüşüne yapılan saldırı ve gözaltılara ilişkin açıklama yapan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu, “Sendikamıza üye oldukları için işten atılan işçilerin aylardır süren mücadelesini ve taleplerini duymayan iktidar, patronların talimatıyla hareket ettiğini bir kez daha gösterdi” dedi.
Birleşik Metal-İş Gebze Şube binasının polis ablukasında olduğu belirtilen açıklamada, işçilerin sendikaya giriş-çıkışının engellendiği kaydedildi.
Kocaeli Valisi’nin yürüyüşten iki gün önce, bir Pazar günü salgın tedbirlerini bahane ederek kent genelinde eylem yasağı ilan ederek yürüyüşlerinin engellenmek istenmesini protesto eden Birleşik Metal-İş, “Önüne geçilmesi gereken, hakları ellerinden alınmış, sendikalaşmaları engellenmiş, ücretsiz izin ile cezalandırılmış işçiler değil, hukuku, yasaları, en temel insan haklarını, çalışma hak ve hürriyetini her fırsatta çiğneyen işverenlerdir” denildi.
Gözaltına alınan sendika başkanları ve işçilerin derhal serbest bırakılması istenen açıklamada, “Patronların dayatmaları değil, işçilerin talepleri dikkate alınmalıdır” diye belirtildi.