Ermenekli madenciler, direnişin 85. gününde, “Yeter artık, çarşamba gününe kadar somut bir adım atılmazsa Ankara yürüyüşümüzü bir kez daha başlatacağız” dedi

Alamadıkları ücretleri, tazminat haklarının ödenmesi, ocakların işçi sağlığı ve güvenliği önlemleri alınarak işletilmesi, işten atılan arkadaşlarının geri alınması, BES’lerin iade edilmesi talepleriyle tam 85 gündür direnişte olan Ermenekli maden işçileri bugün yaptıkları açıklamayla “Yeter artık, kimse bizi oyalamasın, sabrımız taştı” diyerek Çarşamba gününe kadar somut bir gelişme olmadığı takdirde Ankara yürüyüşünü yeniden başlatacaklarını duyurdular.

Somalı madenciler kazandı, sıra Ermenekli madencilerde!

Cenne, Seba, Özkar, Turap, Özmerkez, Hasşeker maden işçileri ve ailelerinin Güneyyurt Meydanı’ndaki bekleyişleri devam ederken, 16 Kasım’da Somalı madenciler ve Bağımsız Maden-İş temsilcileriyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasında bir görüşme gerçekleşmişti. O görüşmede Soylu Karaman Valisi’ni arayarak, işçilerin sorunlarının iki gün içinde çözülmesini istemişti. Ermenekli işçilerle Vali bir görüşme gerçekleştirmişti. Fakat aradan geçen süreye rağmen somut bir gelişme yaşanmadı. Tersine işçiler, Hatem ve Fehmi Özbey’in kaçak kömür yüklü kamyonlarını durdurarak, bu patronların halen gemilerini yürütebildiklerini bir kez daha teşhir etti.
İşçilere bugün yeniden Ankara’ya yürüyecekleri açıklaması yaptıran ise, Özbeyler’in Ankara’da İçişleri Süleyman Soylu’yla görüşme yaptıkları duyumunu almaları oldu.
Bu akşam işçilerin Valiyle bir görüşmesi oldu. İşçilerin Özbeylerin İçişleri Bakanı’yla görüşerek bu sorumluluktan kaçmaya çalışmasına tepki gösteren işçiler, “bitti, süreç müreç bitti, yeter!” dediler. “Yeter, yetti, bitti” diyen işçiler, Ermenek halkına ve Türkiye işçi sınıfına seslenerek, destek ve dayanışma çağrısında bulundular.

Ermenekli madencilerin talepleri:

  1. Maaşlarını alamayan arkadaşlarımızın maaşları derhal ödensin.
  2. Tüm Tazminat mağdurlarının tazminatları ödensin.
  3. BES kesintileri ödensin.
  4. Madenlerde gerekli işçi sağlığı ve iş güvenliği koşulları yerine getirilsin.
  5. İşten atılan işçiler derhal geri alınsın.