Türkiye’nin ardından Macaristan Ulusal Meclisi de İsveç’in savaş örgütü NATO’ya katılımını onayladı. İsveç bu kararla, NATO’ya girmesi önündeki son engeli de aşmış oldu.

Söz konusu onayın ardından İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, “Bu tarihi bir gün. NATO’da sorumluluğumuzu almaya hazırız” açıklamasını yaptı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg da, “İsveç’in üyeliği hepimizi daha güçlü ve güvenli hale getirecek” dedi.

Stoltenberg, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İsveç’in üyeliği, hepimizi daha güçlü ve daha güvenli kılacaktır.” ifadesini kullandı.

Macaristan Ulusal Meclisinin, İsveç’in NATO’ya katılımını onaylamasını “memnuniyetle” karşıladığını vurgulayan Stoltenberg, İsveç’in NATO’nun 32’nci müttefiki olacağını belirtti.

İsveç’in savaş örgütü NATO’ya katılım süreci

Türkiye’nin 23 Ocak’ta İsveç’in NATO’ya üyeliğini onaylamasının ardından gözler Macaristan’a çevrilmişti.

Başbakan Orban’ın partisi Fidesz, İsveçli siyasetçilerin Macaristan demokrasisinin durumu hakkında “bariz yalanlar” söyledikleri iddiasıyla İsveç’e onay sürecini Temmuz 2022’den beri oyalamaya almıştı.

6 Şubat’ta Macaristan parlamentosunda İsveç’in NATO üyeliğini oylamak için gerçekleşen acil oturum, iktidar partisi Fidesz’in milletvekilleri tarafından boykot edilmişti. Fidesz, karar vermeden önce İsveç liderinin Başbakan Viktor Orban’ın ayağına gitmesi gerektiğinde ısrar etmişti.

Kristersson, 23 Şubat’ta, başkent Budapeşte’de Macar mevkidaşı Viktor Orban ile NATO üyeliğini görüşmüştü.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz