Filistin Başbakanı Muhammed Iştiye, işgal altındaki Batı Şeria’yı yöneten hükümetin, Batı Şeria’da artan çatışmalar ve Gazze’de süren işgal saldırıları nedeniyle istifa ettiğini duyurdu.

Iştiye, hükümetin istifasını pazartesi günü Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a sunduğunu ifade ederek, “İstifa kararı Batı Şeria ve Kudüs’te gerilimin benzeri görülmemiş şekilde artması ve Gazze Şeridi’nde süren savaş, soykırım ve açlık sebebiyle verildi” dedi.

Iştiye, gelecek sürecin, Gazze’de ortaya çıkan yeni gerçekliği hesaba alan yeni idari ve politik düzenlemeleri ve Filistin halkının birliğini gerektirdiğini dile getirdi.

“Siyasi etkisi olmayan bir otorite girişimi var”

Iştiyye, Filistin Yönetimi’ni “siyasi etkisi olmayan bir idari ve güvenlik otoritesi” haline getirme amaçlı çabalar olduğunu vurguladı. Filistin Yönetimi’nin, “işgale rağmen Filistin topraklarında devleti somutlaştırmak için mücadeleye devam edeceğini” belirten Iştiyye, “Bir sonraki aşamanın ve içerdiği zorlukların, Gazze’deki yeni gerçekliği ve Filistinliler arası birliğe dayalı bir uzlaşıya duyulan ihtiyacı dikkate alan yeni bir hükümet ve siyasi düzenlemeler gerektirdiğini görüyorum” ifadelerini kullandı.

Muhammed Iştiyye, Mart 2019’dan beri Batı Şeria merkezli Filistin Yönetimi’nin 18’inci hükümetinin başbakanlığını yapıyordu.

“Teknokrat hükümet” iddiası

Sky News Arabia kanalı dün Filistinli kaynaklara dayandırdığı haberinde, Filistin Yönetimi hükümetinin yeni bir teknokrat hükümeti kurulabilmesi için iki gün içinde istifa edebileceği ileri sürülmüştü. Kaynaklar, yeni hükümetin bu hafta içinde kurulabileceğini söylemişti.

Sky News Arabia geçen hafta da, misyonu savaştan sonra Gazze’yi yeniden inşa etmek ve bölgede güvenliği tesis etmek olacak bir teknokrat hükümetine Hamas’tan yeşil ışık yakıldığını ileri sürmüştü. Ancak Hamas, 2016’dan beri yönettiği Gazze’nin kontrolünü bırakmayı kabul ettiği iddiasını doğrulamamıştı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz