Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC), Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) başkenti Washington’da bulunan İsrail Büyükelçiliği önünde “Daha fazla bu soykırıma ortak olmayacağım. Özgür Filistin” diyerek kendini yakan ABD Hava Kuvvetleri askeri Aaron Bushnell için yazılı bir açıklama yayınladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, Aaron Bushnell’in ailesi ve bütün Amerikan destekçilerle tam dayanışma içerisinde olduğunu bildiriyor.

Bir Amerikan askerinin Filistin için kendini feda eylemi en yüksek fedakarlık, onur nişanı ve Amerikan yönetimine işgaldeki ortaklığını durdurmak için keskin bir mesajdır.

ABD Hava Kuvvetleri’nde yer alan Amerikan asker Aaron Bushnell’in Washington’da bulunan siyonist elçilik önünde, Gazze’ye dönük savaşa karşı, ‘Filistin’in kurtuluşu’ çağrısıyla kendisini yakması, ABD’nin Gazze Şeridi’nde sürdürülen siyonist soykırım savaşındaki rolüne dönük Amerikan halkının öfkesini gösteriyor. Bu eylem ayrıca Filistin davasının, uluslararası kamuoyu ve özellikle Amerikan çevrelerinde giderek derinleşen bir yer edindiğini gösteriyor ve siyonist oluşumun vahşi emperyalizmin ellerinde ucuz, sömürgeci bir araç olduğu gerçeğini ortaya çıkarıyor.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi askerin ailesi ve şeride dönük soykırımı durdurmak için onurlu bir duruş sergileyerek mücadele eden tüm Amerikan destekçilerle mutlak dayanışma içinde olduğunu bildiriyor. Bir Amerikan askerinin Amerikan halkının ve dünyanın dikkatini Filistin halkının durumuna çekmek için hayatını feda etmesi, barındırdığı muazzam acı ve eylemin trajik mahiyetine rağmen, en yüksek fedakarlık ve Amerikan yönetiminin Gazze’de bir savaş suçuna ortaklık ettiğine, Amerikan halkının uyandığına ve ortaklığa itiraz ettiğine, Amerikan yönetimine siyonist oluşumla bu ortaklığa son vermesi gerektiğine dair en önemli ve vurucu mesajdır.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, Arap askerlerine Filistin davası gibi onurlu bir amaç uğruna hayatını veren bu Amerikan askerini bir örnek ve rol model almaya; bekleyiş, yetersizlik saflarını terk etmeye ve Filistin ve tüm dünyanın gözü ve Arap topraklarının birkaç kilometre yanında katledilen, abluka altına alınan, aç bırakılan Filistinlilere destek için hesaplaşma safına geçmeye çağırıyor.

Filistin dünyanın vicdanına kendisini derin bir biçimde yerleştirdikçe özgür olacaktır ve Filistin’in yanında duran ve kendi yaşamını onun için feda eden tüm destekçiler ve dünyanın özgür insanları, tarihe altın harflerle yazılacaktır.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz