Diyarbakır Lice’de başlayan askeri operasyonlar ve sokağa çıkma yasakları ile birlikte askerlerin köylülere yaptığı baskı ve işkenceler ile ilgili haberler gelmeye başladı

Diyarbakır Lice’de askeri operasyonlarla ile başlayan sokağa çıkma yasaklarında askerler bazı köylerdeki evleri  karargah yapıp, köylülere kendilerine hizmet etmeleri için baskı yapmaya başladı. Hazro’nun Lice sınırında olan Çitlibahçe köyünde ve köy ile sınır olan Lice’nin Kayacık Köyü’nde bir çok ev asker tarafından kuşatılmış durumda.
Çitlibahçe köyünden ulaştığımız köylülerin akrabaları, köyde bulunan akrabaların kendilerine, askerlerin köylülerin evlerinden çıkmalarına izin vermediğini, bazı evlerin tepelerine ağır makineli silahların kurup, o evlerde bulunan köylülerin kendilerine hizmet etmeleri için baskıya maruz bırakıldıklarını anlattığını söylediler.
Görüştüğümüz aileler, köydeki bazı evleri özellikle üs olarak kullanan askerler, olası çatışmalarda, evlerde bulunan aileleri kalkan olarak kullanma riskinin olduğunu belirttiler. Görgü tanıkları, askerlerin karargah olarak seçtikleri evleri ‘iki katlı’ oldukları gerekçesiyle belirlediklerini aktardılar. Köy ile normal telefon dışında herhangi bir iletişim bağının olmadığı, internet iletişiminin kesildiğini belirten aileler, köyde bulunan akrabalarının hayatlarından endişe ettiklerini dile getirdiler. Bugün köye takviye olarak birçok zırhlı araç ve birliklerin getirildiğini aktaran Çitlibahçe sakinleri, askerlerin camiden anons yaparak tüm evlerin aranacağını duyurduklarını anlattılar. Kolluk güçlerinin köy sakinlerine bölgenin bayram sonuna değin abluka altında olacağını söyledikleri gelen bilgiler arasında.
Hayri Tunç / direnisteyiz5.org / @hayriituncc