CHP Milletvekilli Yıldız Tur Biçer, Rota Yemekçilik Şirketi’ne verilen 12 ihaleden sadece birinin iptal edildiğini ve 11 askeri kışlada riskin hala devam ettiğini belirterek, “şirketi korumak” adına kamuoyunun yanıltıldığını söyledi.
Manisa’daki askeri kışlalarda 27 günde 4 farklı zehirlenme olayı yaşanırken, son olarak 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda 3 bini aşkın asker zehirlendi. Kamuoyunda başlanan tartışma sürerken, askerlerin zehirlenmesine dair şuana kadar resmi ağızlardan tatmin edici bir açıklama yapılmadı. Başından bu yana zehirlenme vakalarının takipçisi olan CHP Manisa Milletvekilli Yıldız Tur Biçer, daha önce Tatal, Avşaroğulları, Çamlıca, Ova, Mendika ve son olarak Rota Yemekçilik olarak isim değiştiren şirkete dikkat çekti. Biçer, askerlerin yapılan kültür testi sonuçlarının kamuoyundan gizlenmesinin soru işaretlerine neden olduğunu söyledi.
‘DİĞER KAMU İHALELERİNİ İPTAL ETMEMEK İÇİN ÇABALIYORLAR’
Aynı şirketin toplamda 12 askeri birliğe yemek hizmeti verdiğini aktaran Biçer, sözleşmenin iptal edildiği tek yerin de Manisa 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası olduğunu aktardı. Şirketin iptal edilen sözleşmesinin Manisa ile sınırlı olmasının diğer 11 askeri kışla için riskin hala geçerli olduğu anlamına geldiğini ifade eden Biçer, “Eğer sorunun şirketten kaynaklı olduğu bilimsel raporlarla ortaya çıkmamış olsa bu sözleşmeyi iptal edemezler hukuki olarak zaten. Ellerinde bir kanıt olmasa bunu iptal edemezler. Yani kanıt var. Kamuoyunun baskısı üzerine sözleşmeyi iptal etmek zorunda kaldılar. Ancak bunu dillendirmiyorlar. Aklı sıra bilimsel bir veri yokmuş gibi davranıyorlar. Sadece şirketi korumak ve elindeki diğer kamu ihalelerini iptal etmemek için çabalıyorlar. Çocuklarımızın canını hiçe sayıyorlar” diye konuştu.
‘BAKANLIK ÖLÜME SEBEBİYETTEN CEZA ALMALI’
Milli Savunma Bakanlığı yetkililerinin suç işlediğinin altını çizen Biçer, şöyle dedi: “Kültür testleri çıkalı bir ay oldu ancak sözleşme henüz yeni kamuoyu baskısı ile iptal edilebildi. Şirket korunmuyor olsa 2005 yılından bu yana ayakta kalamazdı. Neden bir ay önce yapmadı da şimdi yaptılar. Bakanlık olanlardan sorumludur. Burada ‘Görevi ihmal’ var. ‘Ölüme sebebiyet vermek’ var. Bunlardan yargılanmaları, ceza almaları gerekiyor.”
‘KOKTEYL ÖRGÜT DERLERSE ŞAŞIRMAYIN’
Kamuoyunun şirketi korumak adına yanıltıldığını ifade eden Biçer, “Her şeyi söylüyorlar ancak sadece ‘şirket’ demiyorlar. Yakında ‘kokteyl örgüt’ derlerse şaşırmayın. Şirketi korumak adına her şeyi herkesi söylüyorlar. Bunlar tamamen gerçek dışı. İnsanları aldatmak, algıyı başka yönlere çekmek dışında bir şey değil. Yalan yani tüm söylenenler” ifadelerini kullandı.
Dihaber