Küba Parlamentosu, 20 Aralık günü Siyonist İsrail işgalinin suçlarını kınayan ve Filistin halkıyla dayanışma deklarasyonunu oybirliğiyle onayladı.

Halkın İktidarı Ulusal Meclisi’nin 10. Yasama Meclisindeki İkinci Olağan Oturumu sırasında, General Raul Castro ve Cumhurbaşkanı Miguel Diaz-Canel Bermudez’in de katılımıyla temsilciler, soykırımı kınayan bir bildiriyi onayladılar. Filistin halkı, mevcut uluslararası sistemin İsrail’in Filistin halkına yönelik katliamlarını durdurma konusundaki başarısızlığının altını çizdi.

Küba Parlamentosu, “İsrail’in 7 Ekim’den bu yana yürüttüğü gelişigüzel bombardımanlar sonucu Gazze Şeridi’nde yüzde 70’inden fazlası çocuk ve kadın olmak üzere binlerce Filistinlinin öldürülmesini kınadı. Mevcut durum 75 yılın sonucudur. İsrail’in, Filistin halkının kendi topraklarındaki devredilemez haklarını açıkça ihlal eden yasadışı işgal ve sömürgeleştirme uygulamalarıdır.” değerlendirmelerinde bulundu.

Açıklamada, işgalcilerin hastanelere, okullara, mülteci kamplarına, Birleşmiş Milletler Merkezlerine, binalara, evlere ve diğer sivil altyapıya yönelik gerçekleştirdiği saldırıların yanı sıra Gazze Şeridi’ni su, yiyecek, elektrikten mahrum bırakma ve katliamın engellenmesi kınandı.

ABD hükümeti suç ortağı

Kübalı parlamenterler ayrıca düzinelerce basın çalışanının kasten öldürülmesini de kınayarak, tüm bu eylemlerin uluslararası insancıl hukuk ve uluslararası hukukun ciddi ihlallerini teşkil ettiği ve savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar olarak değerlendirildiği uyarısında bulundu.

Kübalı temsilciler, ABD hükümetinin politikasını ve bu soykırımdaki suç ortaklığını “İsrail hükümetinin aşırılıklarını korumak için antidemokratik ve geçerliliğini yitirmiş veto yetkisi yoluyla Güvenlik Konseyi’nin eylemlerini engellemesini” eleştirdiler ve “Bu ancak ABD hükümetinin desteğinden dolayı hiçbir sonuç çıkmayacağına olan güveniyle açıklanabilir.” dedi.

Parlamenterler acilen ateşkes ve ateşkes görüşmelerinin başlatılması yönünde çağrıda bulunarak, “İsrail-Filistin çatışmasına, Filistin halkına hak haklarını tanıyacak iki devletin yaratılmasına dayanan kapsamlı, adil ve kalıcı bir çözüme duyulan ihtiyacı” vurguladılar. Ayrıca kendi kaderini tayin etme ve 1967 öncesi sınırları içinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir devlete sahip olma hakkını teyit ettiler.

Küba parlamentosunun ilk kınaması değil

Geçen ay, 30 Kasım’da, Küba’daki Halkın Gücü Ulusal Meclisi’ndeki temsilciler, Gazze’de kalıcı ateşkes sağlanması ve acil insani yardımların sınırsız girişine izin verilmesi çağrısında bulunmuştu.

Birkaç Kübalı parlamenter tarafından imzalanan önergede, derhal ateşkes ve tüm İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nden çekilmesi çağrısında bulunuldu. Savaşın, evlerinden edilen ve şu anda gıda güvensizliği ve tıbbi acil durumlarla karşı karşıya kalan Gazze sakinleri için insani bir felakete yol açtığını vurguladılar.

İsrail’in saldırganlığını, ayrım gözetmeyen ve sürekli bombardıman nedeniyle binlerce masum sivilin ölümüyle sonuçlandığı için kınadılar.

Parlamenterler ayrıca Filistinlilerin kendi topraklarına dönme haklarını vurguladılar ve Siyonist işgalin Filistinlilere karşı işlediği tüm savaş suçları ve insan hakları ihlalleri için tam hesap verilmesini talep ettiler.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz