İzmir Bergama ilçesinde bulunan Kozak Yaylası Yukarıcuma Mahallesi’nde 58Yapı İnşaat şirketi tarafından yapılmak istenen granit ocağı için Tarım ve Orman Bakanlığı 4 Ocak 2024 tarihinde halkın katılım toplantısı yapılmasına karar verdi.

5 Aralık’ta Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başlatılan ocaktan, ruhsat alanı 50,81 hektar olan alanda yıllık 200 bin metreküp granitin açık işletme yöntemiyle çıkarılması planlanıyor. Bölge için 10 yıllık maden işletme ruhsatı alınırken, şirket ÇED dosyasında rezervin bitmemesi durumunda bunu uzatacağını bildirdi.

Patlatma ve tel kesme işlemlerinin uygulanacağı maden ocağı, orman alanı ve tarım arazisi sınırları içerisinde yer alırken, Orman İl Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak dijital haritaya göre arazi örtüsü bakımından orman, ağaçsız orman alanları ve özel orman ve ağaçlandırma alanları içerisinde bulunuyor.

Kuyu ve pınarlara yakın

Maden alanı Kuzey Ege Havzası içinde yer alırken, etki alanında kuru dere ve akar dere yatakları bulunuyor. Maden sahası Kocasızan ve Bağlar Kuru Deresi ile Kumluçay Akar Deresi etkisi altında kalıyor. Ocağa en yakın pınar yaklaşık 1,5 kilometre, en yakın kuyu ise yaklaşık 2,5 km uzaklıkta bulunuyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz