İbrahim Kaypakkaya ve Mayıs ayında ölümsüzleşenleri anmak için 18 Mayıs günü Yeni Demokrat Gençlik (YDG), DEM Parti (Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi) Gençlik Meclisi, İstanbul Özgür Öğrenci Meclisi (İSÖM) ve Gençliğin Devrimci Güçleri’nin (Dev-Güç) Kadıköy’de gerçekleştirdiği yürüyüşte işkenceyle gözaltına alınan devrimci gençlerden 4 kişi Kartal Anadolu Adliyesi’ndeki savcılık ifadelerinin ardından tutuklandı.

Eyleme saldırarak işkence ile gözaltı yapan polisin işkencesi gözaltı süresi boyunca sürdü. İşkence adliyede de devam etti. Savcılığa sevk edilen 4 devrimci Anadolu Adliyesi’ne getirildi. Müvekkillerinin adliyede ters kelepçe işkencesine maruz bırakıldığını bildiren Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi, “İtirazlarımıza rağmen ters kelepçeyi açmayan kolluk suç işlemektedir. Kaypakkaya’yı anmak suç değildir, hukuki sürecin takipçisiyiz!” dedi.

Savcılık, 4 devrimci için tutuklama talep etti. YDG’li Volkan Atmaca ve Tahsin Aladağ, DEM Gençlik Meclisi üyesi Senem Eriş, DEV-GÜÇ üyesi Gürdağ Efe Tunç, sevk edildikleri mahkeme tarafından “örgüt propagandası”, “Polise mukavemet” ve “2911 Sayılı Kanuna Muhalefet” iddiası ile suçlanarak tutuklandı.

Tutuklamalar sonrası Kartal’daki Anadolu Adliyesi önünde açıklama yapan gençlik örgütleri, “Onları anmaktan vazgeçmeyeceğiz, tutuklanan yoldaşlarımızı geri alacağız!” ifadelerini kullandı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz