Mardin Şahmaran Kadın Platformu, kentte dün 16 yaşındaki bir kız çocuğunun tecavüze maruz kalması üzerine Karayolları Parkında açıklama gerçekleştirdi. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada, “Tecavüz suçtur aklanamaz” pankartı açıldı.

Platform adına açıklamayı yapan Sultan Ayyıldız, kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığına işaret ederek, “Kadına yönelik her türden şiddet iktidarların kadın politikalarından ayrı düşünülemez. Bahsedilen mevkide talep edilmesine rağmen mobesenin olmayışı, okulda güvenlik görevlisinin bulunmayışı, çevrede boşaltılmış metruk binaların varlığı, mahallede yoğun bir madde kullanımının oluşu, öğrencilerin okula gidiş gelişinde bu şahıslar tarafından rahatsız edilişinden kaynaklı şikayetlerine duyarsız kalınması, kurumların güvenlik zafiyetini ortaya koymaktadır. Okulların ve her bir kurumun güvenliğinin ivedilikle sağlanması için yetkilileri önlem almaya çağırıyoruz” dedi.

“Cezasızlık politikaları cesaret veriyor”

Faili cesaretlendirenin cezasızlık politikaları olduğuna dikkati çeken Ayyıldız, “Biz kadınların evde, işte, okulda, sokakta, sosyal medyada maruz kaldığı erkek şiddeti, eril zihniyetin buna göz yummasındandır. 6284’ü uygulamayan, İstanbul Sözleşmesinden bir gecede çekilen, TCK 103’üncü maddenin değiştirilerek çocuk istismarcılarına af getirmeye çalışan, kadın düşmanı zihniyeti eğitim politikaları ile yaygınlaştıran ve kız çocuklarını savunmasız bırakan politikaların sonucudur. Kadına yönelik şiddet politiktir ve tüm bu süreçlerle sistematik hale getirilmeye çalışılmaktadır. Biz kadınlar tüm bunlara karşı mücadelemizi büyüterek sürdürmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Dayanışma aydınlığı getirecek”

Kurdistan’da yürütülen özel savaş politikalarına dikkati çeken Ayyıldız, “Madde kullanımının yaygınlaşması, taciz, tecavüz ve istismar suçlarının artması, yozlaşmanın ve ahlaki çöküşün önünü açtığını gözler önüne sermektedir. Mardin’ de kadına ve çocuğa yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve kadın katliamları bu kadar artmışken Mardin Valiliği olay hakkında yayın yasağı getirmiştir. Halkların bilgi edinme hakkını elinden alarak, olayın üstünü kapatırcasına yapılan bu yasağı doğru bulmuyoruz ve kabul etmiyoruz! Buradan bir kez daha belirtiyoruz! Şahmaran Kadın Platformu olarak, yaşamın her alanında, her bir yurttaşın güvenliğinden sorumlu tüm kurumları hesap vermeye ve görevlerini yerine getirmeye çağırıyoruz. Şiddeti örtbas etmenize, meşrulaştırmanıza izin vermeyeceğiz. Cezasızlık politikalarına, özel savaş politikalarına, kadına yönelik şiddeti meşrulaştıran erkek yargı kararlarına karşı tüm örgütlülüğümüzle mücadele etmeye devam edeceğiz. Kurmaya çalıştığınız karanlık düzeninize kadınlar dayanışmayla aydınlığı getirecek” dedi.

Açıklama, “jin, jîyan, azadî” sloganları ile son buldu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz