İz Gazete tarafından her yıl verilen ‘İz Bırakanlar Ödülleri’nin 2023 yılındaki sahipleri belli oldu. Yarın gerçekleştirilecek ödül töreninde direnişteki Agrobay işçileri ile Belgeselci ve Gazeteci Kazım Kızıl’a da ödül verilecek.

İzmir’de faaliyet gösteren İz Gazete’nin yayın hayatına başladığı 21 Ocak tarihinde verilen ‘İz Bırakanlar Ödülleri’nin 2023 yılındaki sahipleri belirlendi. İzmir’in toplumsal değerlerine güncel bir hafıza olmak ve bu değerlerin altının tekrar tekrar çizilmesi amacıyla verilen İz Bırakanlar Ödülleri, yarın (19 Ocak Cuma) saat 19.30’da Alsancak Tarihi Havagazı’ndaki törende sahiplerine takdim edilecek. Törende İz Gazete’nin kuruluşunun 8’inci yılı da kutlanacak.

Deprem dayanışması, işçiler, kadınlar…

2023 yılı İz Bırakanlar Ödülleri’nin; yaşanan depremler sonrasında gösterilen dayanışma ağına, kadınların spor alanındaki başarılarına ve işçilerin mücadelelere yönelik verilmesi kararlaştırıldı.

Dayanışmanın izi:

İzmir Büyükşehir Belediyesinin başlattığı “Bir Kira Bir Yuva” kampanyasına canlı yayında bağış toplanmasına aracılık eden HALK TV’ye ve bu organizasyonu örgütleyen, kitlelere yayılması için canlı yayın öncesinde birçok hazırlık yapan, içinde pek çok yazar, sanatçı, gazeteci ve aydının olduğu Dayanışmayı Canlandıralım Gönüllüleri’ne verilecek. Ödülü, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer takdim edecek.

Hakikatin izi:

İz Bırakanlar Ödülleri’nin bir diğer sahibi, İzmir’de yaşayan Belgeselci ve Video Gazeteci Kazım Kızıl oldu. Kazım Kızıl, geçen yıl Hatay başta olmak üzere birçok deprem bölgesinde yaptığı haberler ve Akbelen’de termik santrale karşı ormanlarını, yaşamlarını, suyunu, ekmeğini korumak için direniş gösteren köylülerin sesini Türkiye’ye duyurması nedeniyle ödüle layık görüldü.

Mücadelenin izi:

İz Bırakanlar Ödülleri’nin üçüncü sahibi; sendikal mücadeleleriyle İzmir’den dünyaya seslerini duyuran Agrobay Direnişçisi köylü kadınlar oldu. Avrupa’nın en büyük domates serasına sahip olduğunu söyleyen İzmir merkezli Agrobay Seracılık’ta yıllarca kötü koşullar altında çalışan, maaşını zamanında alamayan, mobbinge uğrayan ve buna karşı sendikalaştıkları için tazminatsız şekilde işten atılan köylü kadınlar 150 gündür direniş gösteriyor, çeşitli mücadele biçimleriyle seslerini dünyaya duyuruyor.

Cumhuriyet kadınlarının izi:

İz Bırakanlar Ödülleri’nin diğer bir sahibi, Cumhuriyetin 100’üncü yılında kazandıkları şampiyonluklarla Kadın Milli Voleybol Takımı oldu. Filenin Sultanları, 2023 yılı millî takım sezonunda; Milletler Ligi Şampiyonluğu, Avrupa Şampiyonluğu ve Dünya Kupası şampiyonluklarıyla 3 kupa birden kazanmıştı. Kadınlara, kız çocuklarına yönelik baskıların, gerici uygulama ve söylemlerin arttığı dönemde bu kupalar, bir kupadan çok daha fazlasını ifade etmişti. Ödül, milli takımın pasörü olan ve 2023 Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nın En İyi Pasörü seçilen, Cansu Özbay’a verilecek.

Avrupa’da İzmir’in izi:

İz Bırakanlar Ödülleri’nin sonuncusu ise tarihinde ilk kez Avrupa kupalarına katılan ve şampiyonluk kupasıyla kente dönen İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Sutopu Kadın Takımı’na takdim edilecek.

Tüm İz Gazete okurlarını ve dostlarını geceye davet eden İz Medya Genel Yayın Yönetmeni Ümit Kartal; “Toplumsal mücadele ve başarılar bakımından iz bırakan değerlere verdiğimiz ödüller, geride bıraktığımız yıla dair bir hafıza tazeleme misyonu üstlenirken, bir taraftan da yeniden yeniden mücadele etme direncimizi arttırıyor. Demokrasinin yerelden güçleneceğine olan inancımız ve bu çizgide sürdürdüğümüz 8 yıllık yayın hayatımızda, yerel olanın kıymetinin her geçen gün anlaşılır olduğunu fark ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Çok sayıda kişinin gecede törende ayrıca genç viyolonsel sanatçısı Adasu Akın da şarkılarıyla yer alacak.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz