Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre İsrail’in son 24 saatteki saldırılarında Gazze Şeridi’nde 172 Filistinli daha öldürüldü, 326 Filistinli daha yaralandı. Gazze’de 7 Ekim’den beri İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 24 bin 620’ye, yaralı sayısı 61 bin 830’a yükseldi. Bakanlık enkaz altında ve yol kenarlarında ölülerin kaldığını, ancak sağlık ekipleri ile sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığını belirtti.

Açıklamaya göre 150 sağlık kuruluşunu hedef alan, 30 hastane ile 53 sağlık merkezini hizmet dışı bırakan ve 122 ambulansı kullanılamaz hale getiren İsrail, 337 sağlık çalışanını öldürdü, 99 sağlık çalışanını esir tutuyor.

Barınaklarda Hepatit A salgını

Gazze’de yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı barınaklarda aşırı kalabalık ve düşük hijyen seviyesi nedeniyle 8 binden fazla Hepatit A vakası olduğunu duyuran Sağlık Bakanlığı, bunun saptayabildiği vakalar olduğunu, yerinden edilenlerin sığındığı merkezlerdeki vaka sayısının iki katına çıkmasından endişe duyduğunu belirtti.

İsrail güçleri, Gazze kentinin güneyinde baskın düzenleyip askeri karargaha dönüştürdükten yaklaşık 70 gün sonra El İsra Üniversitesi’ni havaya uçurdu.

İsrail ordusunun üniversiteyi patlatmasının videosunu yayımlaması üzerine El İsra Üniversitesi yazılı açıklama yayımladı.

3 binden fazla tarihi eser yağmalandı

Açıklamada üniversitenin yüksek lisans ve lisans ana binasının havaya uçurulmasından üniversite tarafından kurulan ve Tarihi Eserler Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan Ulusal Müze’nin de etkilendiği, müzede 3 binden fazla nadir tarihi eser bulunduğu belirtildi. “İsrail ordusu suçun etkilerini örtbas etmek için müze binasını havaya uçurmadan önce tarihi eserleri yağmaladı” denildi.

Gazze’nin ilk ve tek üniversite hastanesi artık yok

Açıklama İsrail’in Gazze’nin ilk ve tek, Filistin’in ise ikinci üniversite hastanesinin binalarını, tıp ve mühendislik, hemşirelik laboratuvarları, medya eğitim stüdyosu, hukuk fakültesi, mahkeme salonu ve mezuniyet salonlarını da patlattığına dikkat çekti. “İsrail’in soykırım savaşında Gazze’deki eğitim kurumlarına sistematik olarak saldırdığını” belirterek şu vurguyu yaptı:

“İsrailli işgalciler, bu eylemleriyle cehalet kültürünü yaymayı, halkımızı ilim ve medeniyet yürüyüşünden uzak tutmayı ve Batılı göç kurumlarının yardımıyla aydınları zorla Filistin dışına sürmeyi amaçlamaktadır.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz