Demiryol İş Sendikası üyesi işçiler, bugün Eskişehir Tren Garı önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Demiryol İş Eskişehir Şube Başkanı Ramazan Kaya, “Bizler demiryolu emekçileri olarak kimimiz kaynakçı, kimimiz tezgahçı, kimimiz elektrikçi, kimimiz tren teşkil işçisi, kimimiz makinist, hat bakımcısı, lokomotif tamircisi, kimimizse tesviyeci olarak 167 yıldır Devlet Demiryolları’nın önümüze getirilen yüzlerce projeyi ve yollardaki tüm bakım onarım ve taşımacılık işlerini alnımızın akıyla teslim ettik fakat ne acıdır ki; son yıllarda yapılan bütün sözleşmelerde, biz kamu işçileri olarak üvey evlat muamelesi gördük” dedi.

Demiryol İş Sendikası’na üye yüzlerce işçi Eskişehir Tren Garı önünde toplandı. Ücret adaletsizliğine dikkat çeken işçiler, kamu çerçeve protokolünün tek çatı altında toplanarak ocak ayında başlamasını talep etti.

“Ustalık tecrübemizin göz ardı edilmesi sabrımızı taşırmıştır”

Ramazan Kaya şunları söyledi:

“Ülkemizde malum olduğu üzere yüksek enflasyon sonucu alım gücümüzün düşmesi, yeni getirilen vergiler ve gelir vergisi adaletsizliği sonucunda, çalışanlar olarak ezildikçe ezildik. Market ve pazar filelerinin doldurulamaması, çocuklarımızın okula harçlıksız gitmesi, biz gerek fabrikalardaki sanatkârlığımızın gerekse Devlet Demiryolları’nda hizmetteki kalifiye elemanı olmamızın ücrete dönüşmemesi, yıllar süren ustalık tecrübemizin göz ardı edilmesi, artık sabrımızı taşırmıştır. Bizler demiryolu emekçileri olarak kimimiz kaynakçı, kimimiz tezgahçı, kimimiz elektrikçi, kimimiz tren teşkil işçisi, kimimiz makinist, hat bakımcısı, lokomotif tamircisi, kimimizse tesviyeci olarak 167 yıldır Devlet Demiryollarının önümüze getirilen yüzlerce projeyi ve yollardaki tüm bakım onarım ve taşımacılık işlerini alnımızın akıyla teslim ettik fakat ne acıdır ki; son yıllarda yapılan bütün sözleşmelerde, biz kamu işçileri olarak üvey evlat muamelesi gördük.

“Emeğimizin ve hizmetimizin karşılığını alamıyoruz”

Ülkemizde son bir yılda kümülâtifte asgari ücrete yüzde 317, memurlara yüzde 370’lerde zam yapılmışken. Biz kamu işçileri olarak bir yılda ancak yüzde 90’larda bırakıldık. İsteğimiz, aynı unvanda çalışan işçi-memur arasındaki son bir yıldaki aşırı maaş farkının iş yerlerindeki iş huzurunu ve iş barışını bozmasından dolayı, harcadığımız emeğimizin ve hizmetimizin karşılığının verilmesidir. Biz demiryolcular olarak, taşımacılık sektörünün lokomotifleriyiz. Demiryol-İş Genel Başkanımızın başkanlığını yürüttüğü ülkemizin en büyük işçi konfederasyonu TÜRK-İŞ’imizin, TÜHİS ile halen yürütmekte oldukları müzakere süreçlerinin işçi lehine sonuçlandırılarak kayıplarımızın telafi edilmesi en büyük arzumuzdur. Tüm kamuda çalışan emekçiler, sözleşme başlangıç tarihlerinden dolayı ücret adaletsizliği yaşamaktadır. Bunun giderilmesi için kamu çerçeve protokolünün tek çatı altında toplanarak Ocak ayında başlamasını talep etmekteyiz. Taleplerimizin karşılanmaması durumunda TÜRK-İŞ ve DEMİRYOL-İŞ Sendikamız tarafından alınacak mücadele ve eylem sürecinde de birlik bütünlük içerisinde her türlü eyleme hazır olduğumuzu duyuruyoruz.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz