İstanbul Newroz Tertip Komitesi: “Ne LGBTİ+’lara ne de devrimci demokrat güçlere ve devrimcilerin ortak değerlerine saldırı kabul edilebilir”

İstanbul Newroz 2024 Tertip Komitesi, Yenikapı’da yapılan mitingde LGBTİ+’lara, devrimci demokrat örgütlere yönelen saldırılara ve Deniz Gezmiş’in fotoğrafının bulunduğu flamaların yakılmasına, Filistin bayrağına müdahalelere dair yaptığı açıklamada bu saldırıların kabul edilemez bulduklarını belirtti. Komite, bu saldırıların kendilerini Nasyonalist Kürt olarak tarif eden ve Nazi sembolleri kullanan bir grup tarafından gerçekleştirildiğini ekledi.

Resim

Mücadele Birliği: Ne işbirlikçi Barzaniciler ne de onları saldırtanlar amaçlarına ulaşacaklar

Mücadele Birliği Platformu İstanbul Newroz’unda yaşanan saldırı girişimlerine dair “Bunlar, hiçbir kuşku duymuyoruz, faşist devlettir, polistir, MİT’tir!” değerlendirmesinde bulundu.

“Bu güruh, idam sehpasında “Yaşasın Kürt ve Türk Halklarının Birlikte Mücadelesi” diye haykıran Deniz Gezmiş’in silüetinin olduğu bayraklara “Kemalist” ithamıyla saldırmaya kalkmıştır. Daha sonrasında sosyal medya üzerinden yaptıkları aynı minvaldeki çapsız gevezelik de gösteriyor ki, Kürt yoksul sınıfları üzerindeki devrimci etki, birilerini fena halde rahatsız etmektedir. Bu “birileri” kesinlikle Newroz alanında başıboş dolaşan bu serseri güruh değil, onları özel olarak Deniz Gezmiş bayraklarına saldırıya yönlendiren kesimlerdir. Bunlar, hiçbir kuşku duymuyoruz, faşist devlettir, polistir, MİT’tir!

Dünkü saldırı girişimleri, Barzanigillere, her tür işbirlikçi-uzlaşmacı eğilime karşı verdiğimiz ödünsüz mücadelenin ne denli doğru olduğunun kanıtlarıdır.”

Emekçi Kadınlar: Gerekli Cevabı Kadınlar Verdi

Yenikapı Newroz alanında saldırıyla karşılaşan Emekçi Kadınlar sosyal medya üzerinden açıklama paylaştı:

“Her sene olduğu gibi bu sene de tüm coşkumuzla Emekçi Kadınlar olarak Newroz alanındaydık. Mitingin halaylarla sürdüğü sırada, kurduğumuz kadın halayına kendilerine “Nasyonalist Kürt” diyen bir grubun, nazi selamları vererek geldiği saldırı girişimi oldu.

Mitingin başlangıcından bu yana üçüncü kez aynı grup tarafından bulunduğumuz bölgede saldırı-provokasyon yaşandığı için, kadınlar olarak bu saldırıyı püskürtmek için hazırdık.

Halay çektiğimiz anda gelerek kadın yoldaşlarımızdan birkaçını şiddete maruz bırakan, yere fırlatıp linç girişiminde bulunan bu gruba verilmesi gereken cevabı o anda alanda verdik.

Kadınlardan aldıkları cevabı hazmedemeyen grup, bu kez cinsiyetçi küfürler, alçakça el hareketleri ile biz kadınları işaret ederek şiddeti sürdürdü. Yoldaşlarımızın ve çevreden halkın da tepkisi ve kadınlara olan desteğiyle uzaklaştırıldılar.

Her geçen yıl güvenli alanlarımızda daha fazla şiddete tanık olmaya başlıyoruz. Ancak barzanici bir avuç alçağın da aldığı cevap gibi yaşamlarımızı, mücadelemizi savunmaya devam edeceğiz. Başta Kürt halkı olmak üzere ezilen tüm halkların umudu Newroz ateşini büyütmeye, alanlara!”

Devrimci Öğrenci Birliği: Kürt Halkı Ve Devrimci Güçler Kazanacak

Resim

Devrimci Öğrenci Birliği yaptığı açıklamada “bizzat devlet eliyle örgütlenen, fonlanan ve puşi bile sokulamayan alana bu bayrakları rahatça sokup hiçbir şekilde engellenmeyen bu oluşum Newroz alanlarını provoke etmekten başka tek bir görevi olmayan bir oluşumdur.” değerlendirmelerinde bulundu.

“Türkiye’de ve Kürdistan’da, Kürt gençliğinin devrimcilerle temasını koparmak, devrimci ve yurtsever çizgiyi tasfiye etmek için gençliği kendi yarattığı sahte kanallara itmeye çalışan faşizm; Hizbullahçı ve Nazist eğilimli siyasal oluşumlar yaratıyor, bunları palazlanıyor ve alanlarımıza kadar sokuyor. Dün (17 Mart) İstanbul ve İzmir Newroz’unda siyah bayraklarla, Nazi selamıyla yürüyüş yapan, devrimcilere ve LGBTİ+’lara saldıran nasyonalist oluşum da bunlardan biridir. Bizzat devlet eliyle örgütlenen, fonlanan ve puşi bile sokulamayan alana bu bayrakları rahatça sokup hiçbir şekilde engellenmeyen bu oluşum Newroz alanlarını provoke etmekten başka tek bir görevi olmayan bir oluşumdur.”

YDG: Coşku ve umut dolu gün gerçekleştirilen provokasyonlarla gölgelenmek istendi

Yeni Demokrat Gençlik (YDG), İstanbul Yenikapı Newrozu’nda yaşananlara ilişkin değerlendirmelerini içeren bir açıklama yayımladı.

“Yenikapı’da gerçekleştirilen İstanbul Newrozu’nda açığa çıkanlar, yaşananlar ve doğrudan yaşadıklarımız üzerine bir tavır belirlemek, gerekli eleştirileri yapmak ve özeleştirel bir tutum takınmak olayların boyutu itibariyle bir zorunluluktur”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz