İspanya Başbakanı Pedro Sanchez cuma günü yaptığı açıklamada, Madrid’in Filistin devletini ancak diğer ülkelerle ortak eylem halinde tanıyacağını bildirdi.

La Sexta TV kanalına verdiği röportajda Sanchez, tanımanın 21 Mayıs’ta gerçekleşeceği yönündeki haberleri de yalanladı.

İspanya’da sol koalisyon hükümeti, Filistin devletini tanıma girişimini 4 ülke ile aynı anda ortak bir kararla yapmayı planlıyor.

İspanya’nın, Filistin devletini tanıma sözü veren Malta, İrlanda, Slovenya ve bu girişime destek verdiğini açıklayan Norveç ile birlikte hareket etmesi bekleniyor.

Filistin’i tanıyan ülke sayısı 145’e çıkacak mı?

İspanya ve diğer dört ülkenin katılımıyla Filistin devletini dünyada tanıyan ülke sayısının 145’e çıkacağı tahmin ediliyor.

Filistin devletini halihazırda Bulgaristan, Polonya, Çekya, Romanya, Slovakya, Macaristan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve İsveç olmak üzere 8 AB üyesi tanıyor.

İspanyol kaynaklar, bu kararı almalarının ardından beklentilerinin kalıcı ateşkes ilan edilmesi için taraflar üzerindeki baskıyı artırmak olduğunu belirtiyor.

“Filistin devletinin tanınmasının hem İspanyol hükümetinin hem de Başbakan Sanchez’in seçim öncesi ve sonrasındaki bir vaadi olduğunu kaydeden İspanyol hükümetine yakın kaynaklar, bu kararın tarafları tekrardan müzakere masasına oturmasına hizmet etmesini umduklarını dile getiriyor.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell geçen hafta yaptığı açıklamada, İspanya, Malta, İrlanda ve Slovenya’nın Filistin devletini tanıyacağını bildirmişti.


1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz