Ghent’teki Filistin’le dayanışma eylemlerini örgütleyen öğrenciler, Siyonist İsrail’in Gazze’deki soykırımcı saldırılarını protesto ediyor ve bu ayın başından beri üniversitenin bazı bölümlerini işgal ediyorlardı.

Üniversitenin rektörü Rik Van de Walle yaptığı açıklamada Holon Teknoloji Enstitüsü, MIGAL Galilee Araştırma Enstitüsü ve tarımsal araştırmalar yürüten Volcani Merkezi ile ilişkilerin kesildiğini söyledi.

Van de Walle, “İş birliğimizin başlangıcında bu ortaklara verdiğimiz olumlu değerlendirmenin aksine, şu anda bu üç ortağı Ghent Üniversitesi insan hakları testine göre (çok) sorunlu olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Üniversite tarafından yapılan bir araştırmaya göre, MIGAL Galilee Araştırma Enstitüsü ve Volcani Merkezi ile ortaklıklar İsrail bakanlıklarına bağlı olmaları nedeniyle “artık istenmiyordu” ve Holon Enstitüsü ile iş birliği Gazze’deki eylemler için orduya maddi destek sağlıyordu.

Öğrenciler, Belçikalı yayın kuruluşu VRT’ye kararı memnuniyetle karşıladıklarını ancak bunu sadece bir ilk adım olarak gördüklerini söylediler. “UGhent tüm İsrail kurumlarıyla bağlarını koparana kadar” üniversitenin bazı bölümlerini işgal etmeye devam edeceklerini aktardılar.

Dünyada üniversitelerde ki direnişlerde son durum nedir?

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek için ABD’nin California eyaletindeki Berkeley Üniversitesi kampüsünde kamp kuran öğrencilerin eylemleri devam ediyor. UC Berkeley binası Anna Head Alumnae Hall’dan göstericileri çıkaran UC Berkeley polisi, Kaliforniya Otoyol Devriyesi ekipleriyle birlikte müdahalede bulunarak onlarca öğrenciyi tutukladı.

ABD’nin Chicago kentindeki DePaul Üniversitesi öğrencilerinin, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına karşı çıkmak ve Filistinlilere destek vermek amacıyla kampüste gerçekleştirdiği gösteriler de, yetkililerin kampüsteki çadırları toplama kararıyla 17. günün ardından sona erdi.

Kanada’nın Ontario eyaletinin Toronto kentinde öğrenciler ise Gazze’ye dayanışma amacıyla, üniversitenin İsrail’le bağlantılı şirketlerden el çekmesi ve ateşkes talebiyle 2 Mayıs’ta King’s College Circle’da kurdukları kamptaki eylemlerini sürdürüyor.

Bu arada İtalya’nın başkenti Roma’daki Sapienza Üniversitesinde Filistin’e destek için çadırlar kuran öğrenciler, bir etkinlik için okullarına gelen Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya seslerini duyurabilmek için gösteri düzenledi. Ellerinde, “İtalya ve Sapienza, soykırımın suç ortağı” yazılı pankart ve Filistin bayrağı taşıyan öğrenciler, bir süre güvenlik güçlerinin barikatında bekledi. Burada meşaleler yakan ve polise su tabancalarıyla su sıkan öğrenciler, Cumhurbaşkanı Mattarella’ya hitaben “Hangi taraftasınız?​” diye seslendi.

Almanya’daki Berlin Hür Üniversitesi’nin “Silberlaube” binasının önünde toplanan yaklaşık 300 kişi de, son dönemde üniversitelerde Filistin destekçilerinin eylemlerine izin verilmemesine tepki gösterdi. Gösteriye bazı öğretim üyeleri de katılarak öğrencilere destek verdi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz