Türkiye Basın Yayın Matbaa Çalışanları Sendikası (DİSK Basın-İş) Siyonist İsrail’in Filistin’e yönelik başlattığı saldırılarda, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarda işlediği insanlık suçlarının yanı sıra bölgede mesleklerini yapmaya çalışan basın emekçilerine karşı işlenen suçlara ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığı ile Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler Ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü’ne sunulmak üzere hazırlanan dilekçeyi DİSK Basın-İş Genel Başkanı Turgut Dedeoğlu ve avukatı Eren Gönen gönderdi.

Suç duyurusunun yapıldığı dilekçede şu ifadelere yer verildi:

“İsrail Devlet Yönetimi ve Silahlı Kuvvetlerinin Gazze/Filistin’e yönelik sistematik olarak işlemekte olduğu soykırım ve insanlığa karşı suçları günümüz itibariyle devam etmektedir. Söz konusu suçlar kapsamındaki saldırılar, sivil halkı, hastaneleri ve orada yaşanan insanlık suçlarını haber olarak tüm ülke insanlarına bildirmek için mesleklerini icra etmeye çalışan basın emekçilerine karşı işlenmektedir. Bu kapsamda 07.09.2023 tarihinden beri 100’den fazla basın emekçisi, gazeteci, üzerinde ‘Press’ yeleği bulunan Filistinli meslektaşımız İsrail Devleti’nin insanlığa karşı suçları kapsamında öldürülmüştür. Belirtmek gerekir ki gazetecilerin hedef alınarak sistematik saldırılar neticesinde öldürülmeleri, uluslararası antlaşmalar kapsamında savaş suçu niteliğindedir. Kaldı ki Filistin’de iki devlet, iki ordu savaşmamaktadır. Filistin’de yaşananlar yukarıda da değinildiği üzere bir soykırım ve insanlığa karşı suçların icrası kapsamındaki saldırılardır. Yukarıda detaylıca açıklanan sebeplerle, soykırım, insanlığa karşı suçlar ve savaş suçlarını sistematik olarak işleyen, gazeteci ve basın emekçisi Filistinli basın çalışanlarını öldüren İsrail Devleti ve Yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunma zorunluluğu doğmuştur.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz