Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir fabrikanın çatı kaplamasını yapmak için vinçle çıkartılan 6 işçi, sepet halatının kopması üzerine 10 metre yükseklikten düştü. İşçilerin 5’i öldü.


Normal halat kullanılmış
Evrensel’de yer alan habere göre olay yerinde çekilen fotoğraflardan işçilerin taşındığı vincin ucunda çengel olan yük vinci olduğu görülüyor. İsmini vermek istemeyen iş arkadaşlarının verdiği bilgiye metal bir halat yerine normal bir halat kullanılmış. Ve taşeron işçiler insan için değil yük için yapılmış vinç sepeti ile çatıya çıkartılmak istendi. Üstelik 6 kişi birden bindirildi. Halat kopunca yaklaşık 10 metreden düşen işçilerden Murat Gümüş ve Cengiz Kutlam, olay yerinde Mustafa Gümüş, Fehmi Kaya ve Faruk Kaya kaldırıldıkları hastanede hayatını kaybetti. Halil Aslan’ın durumunun ağır olduğu belirtildi. Bugün Makine Mühendisleri Odası’nın olayın meydana geldiği yerde kazanın gerçekleştiği vinci inceleyecek.
Adana Valisi Mahmut Demirtaş, iş kazasının meydana geldiği Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikada inceleme yaptı. 5 işçinin öldüğü 1 işçinin de yaralandığı bölgede bilgi alan Vali Demirtaş, fabrika yöneticileri ve polisten bilgi aldımtan sonra, soruşturmanın sürdürüldüğü bildirildi.
3 kişi gözaltına alındı
Öte yandan soruşturma kapsamında 3 kişi göz altına alındı. Görevlendirilen bilirkişilerin tespitlerine dayanarak Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla kaza sırasında vinci kullanan operatör U.P., firma sahibi A.E. ile taşeron firma yetkilisi H.T. gözaltına alındı.
 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz