HDP Meclis Grup Başkanvekili Yıldırım, Erdoğan ve AKP iktidarının OHAL’i hiç bir zaman kaldırmayacağını iddia etti. Yıldırım, “OHAL’i AKP’nin kaldırmasını beklemeyeceğiz. Tüm toplumsal dinamiklerle birlikte bunun mücadelesini vereceğiz” dedi.


HDP Gençlik Meclisi, 1 yıllık OHAL sürecinin gençleri nasıl etkilediğine ilişkin bir rapor hazırladı. OHAL’in gençler üzerindeki etkilerini araştıran ilk çalışma olduğu belirtilen ve gençler tarafından hazırlanan rapor HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım’ın da katıldığı basın toplantısında Meclis’te açıklandı.
HDP Gençlik Meclisi’nden Atiye Eren, Yağmur Yurtsever ve Can Papila’nın katıldığı toplantıda rapora ilişkin bilgiyi Yurtsever verdi. HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım da hem rapora hem de devam eden OHAL sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yıldırım, “OHAL’i AKP’nin kaldırmasını beklemeyeceğiz” dedi.
‘DEMOKRATİK SİYASETE KARŞI DARBEYE DÖNÜŞTÜ’
Toplantıda önce Yağmur Yurtsever söz aldı ve şöyle konuştu: “15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından darbecilere karşı mücadele etme gereği öne sürülerek 20 Temmuz’da başlatılan Olağanüstü Hal; AKP iktidarının demokratik siyasete ve demokratik muhalefete karşı darbesine dönüştü. En çok görünmez kılınanın OHAL’in gençlerin hayatlarına yansıması olduğunu ve aslında OHAL’le birlikte gençlere karşı ilan edilmemiş bir savaşın koşullarının geliştirildiğini vurgulamak istiyoruz. Türkiye’de 1 yıldır OHAL koşulları altında gençler, her gün yeni bir hak ihlali, yeni bir saldırı ve hukuksuzluk yaşamaktadır.”
‘1839’DAN FAZLA GENÇ GÖZALTINA ALINDI’
Yurtsever, şöyle devam etti: “Öğrenciler, bu 1 yılı ya cezaevlerinde, ya karakollarda, ya da hastanelerde geçirdi. Bir kuşak daha, sıklaştırılmış gözaltı operasyonları, sebebiyle gün doğuşunu ‘gözaltı mavisi’yle tanımak zorunda kaldı. 5 gün boyunca sabah gözaltına alınıp akşam bırakılanlarımız, başka bir dosyadan gözaltında olduğu için katılamadığı mahkemesinde kaçma şüphesinden ötürü yakalama kararı çıkartılanlarımız bile oldu.
OHAL’in ilan edildiği 20 Temmuz 2016’dan bu yana 1839’dan fazla genç gözaltına alındı. Elbette ki bu rakamsal sınır sadece kayıt altına alınabilenler. Kürt illerinde gözaltına alınan gençleri kayıt altına alabilmek ise çoğu kez mümkün dahi olamadı. Dolayısıyla bu sonuçların da üstünde bir durumla karşı karşıyayız.”
‘KHK’LAR İPTAL EDİLSİN’
OHAL sürecinde gençlerin varlığının bile problem olduğunu öne süren Yurtsever, şöyle konuştu: “Gençler kriminalize ediliyor, güvenlikçi yaklaşımlarla kuşatılan hayatları infazlarla, katliamlarla sona erdiriliyor. Gençlerin ifade, örgütlenme ve itiraz etme hakları suç olarak görülüyor. Biat eden, boyun eğen bir gençlik OHAL ve KHK’lar aracılığıyla planlanıyor. OHAL uygulamaları gençlerin gündelik yaşamını daha fazla militarize ediyor. OHAL’in 1’inci yılında tekrar söylüyoruz; Gençlik düşmanı OHAL kaldırılsın! Gençlik kazanımlarını ve üniversiteleri bitirmeyi hedefleyen KHK’lar iptal edilsin!”
‘HİÇ BİR ZAMAN BUGÜNKÜ KADAR ORANTISIZ OLMADI’
Yurtsever’den sonra söz alan  HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, şunları söyledi: “Ben de gençliğimi OHAL’de geçirdim. OHAL ilan edildiğinde Diyarbakır’da liseyi bitirmiş, kaldırıldığında doktorayı tamamlamıştım. Bu tedbirler hiçbir zaman bugünkü kadar orantısız olmadı. Mardin’de Süryani cemaatinin yöneticilerinden biri haklı olarak kaygısını paylaşmış: Bir sonraki KHK ile dinimizi de değiştirecekler mi? Bu ifade, özgürlüklerin ne hale geldiğinin göstergesidir.”
“Neden OHAL ilan edildi ve nasıl giderilir?” sorusunu ortaya atan Yıldırım, şöyle devam etti: “Bir siyasi iktidar, olağan koşullardan neden vazgeçer, olağan dışı koşulları neden kullanır, lütuf olarak görür. Bu bir acizlik ifadesidir. Çünkü özgüven sahibi iktidar ülkeyi olağan koşullarda yönetir. Muhalefetin güçlü olmasını önemli görür. Toplumsal meseleleri barışla çözmeye çalışır. Savaş işin ucuzluğudur.”

‘AKP VE ERDOĞAN OHAL’İ HİÇ BİR ZAMAN KALDIRMAYACAK’
Yıldırım şöyle devam etti: “AKP şefaati ya da merhametiyle 3 gün önce 4’üncü defa uzatılan OHAL hiçbir zaman AKP ve Erdoğan tarafından kaldırılmayacak. Eğer halk demokratik mücadele yöntemiyle zorlayıcı olmaza AKP hiçbir zaman OHAL’İ kaldırmayacak. Erdoğan iktidarda olduğu sürece OHAL uzatılmayacak denmeyecek. OHAL ancak halk mücadelesiyle kaldırılabilir. Seçimlerle demokratik yollarla iktidarını sürdürme şansı kalmadığını gören Erdoğan ve AKP haksız elde ettiği iktidarı kalıcılaştırmak için her zaman OHAL’e ihtiyaç duyacak.”
‘BUNLARA KHK DEĞİL AHK DEMEK LAZIM’
Ak Parti’nin normal koşullarda geçiremediği hükümleri KHK ile hayata geçirdiğini belirten Yıldırım, şunları ifade etti: “Bunlara KHK değil AHK demek lazım çünkü bazı maddeler Anayasa hükmünde düzenlemeler. Örneğin geçen yıl Ağustos ayında rektörlük seçimlerinin değişmesi yetkisini Cumhurbaşkanı’na verdiler. Parlamentodan geçmeyince rektörlüğün Cumhurbaşkanı tarafından belirlenmesini KHK ile getirdiler.
Hukukun üstünlüğünün hakim olduğu bir ülkede AKP iktidarını sürdüremez. Onun için 4 elle OHAL ve KHK’lara bağlanmış durumdalar.
‘TÜRKİYE HALKLARINA ÇAĞRIMIZDIR’
Türkiye halklarına çağrımızdır; demokratik bir mücadele ile AKP ve Erdoğan iktidarına korktukları seçimlerle el birliği ile son vermezsek OHAL kalkmayacak. Çünkü ülke olağanlaşınca nelerle yargılanacaklarını çok iyi biliyorlar. Haklarındaki bazı iddialar insanlık suçuna tekabül ediyor.
OHAL’i AKP’nin kaldırmasını beklemeyeceğiz. Tüm toplumsal dinamiklerle birlikte bunun mücadelesini vereceğiz. Dün de İstanbul’daki deklarasyonumuz bunun için bir starttı. Bundan sonra HDP sahayı kullanan bir muhalefet hattı izleyecektir. 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz