İşgal altındaki Kudüs’ün belediye başkan yardımcısı ‘Arieh King’, İsrailli yetkililere gönderdiği mesajda Filistinli tutukluların diri diri gömülmesini istedi.

Arieh King, ‘X’ sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Filistinli esirler için “İnsan değiller” diyerek, onları “Müslüman Naziler” olarak tanımladı. Filistinlileri tedavi etmenin tek yolunun onları diri diri gömmekten geçtiğini söyleyen King, “onların yalnızca bir avuç karınca olduğunu” ifade etti.

Başkan Yardımcısı King, “Onlar insan değiller. Hem de insanımsı hayvan bile değiller. İnsanlık dışılar. Onlara bu şekilde davranılması gerekiyor.” sözlerini kullandı.

İsrailli yetkililerin bu açıklamalarının ilk kez yapılmadığına dikkat çekiliyor. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant da ‘Aksa Tufanı’nın başlamasından iki sonra yaptığı açıklamada Filistinlilere “hayvan” benzetmesinde bulunarak, “İnsansı hayvanlarla savaşıyoruz ve ona göre hareket edeceğiz.” demişti.

Yine bundan yaklaşık bir ay önce İsrail Miras Bakanı Amihai Eliyahu da “Gazze’ye nükleer bomba atılmasına gerek olup olmadığı” sorusuna karşılık şu yanıtı vermişti: “Bu da ihtimallerden biri. Ben rehinelerin geri dönmesini umuyorum. Fakat savaşın da bir bedeli var. Bu, onları neyin korkuttuğunu ve neyin caydırıcılık yaratacağını incelemenin bir yoludur.”

El-Cezire televizyonu, bir sosyal medya kullanıcısının, Arieh King’e “Sonun Lahey’de (Uluslararası Ceza Mahkemesi) bitecek.” şeklinde tepki gösterdiğini bildirdi. Kullandığı ifadeleri savunmaya devam eden King’in ise “Neden? Nazileri öldürdüğümüz için mi?” cevabını verdiğini aktardı.

Geçtiğimiz perşembe günü İsrail ordusu Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki mülteci kamplarında yaşayan onlarca Filistinli sivili Hamas’la bağlantısı olduğu bahanesiyle tutuklamıştı. İsrail medyası da bu fotoğrafları yayınlamamıştı.

Arieh King’in Filistinliler hakkında yaptığı bu paylaşımlarının İsrail medyasında yer alan o fotoğraflar sonrasında yapılmış olması dikkat çekti.

Bu görüntülerin bazılarında, Filistinli esirler Gazze’nin dış taraflarında yer alan büyük bir hendeğin önündeki kumlu bir zeminde çıplak ve gözleri bağlı bir şekilde görülüyordu. O görüntüler, bazı sivil toplum kuruluşları tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Bu kuruluşlar sivil halkın toplu olarak infaz edilmesi ve hendeğe gömülmesi olasılığıyla ilgili endişelerini dile getirmişlerdi.

Bu esirlerden bir kısmı İsrail ordusunun askeri araçlarıyla bilinmeyen bir yere götürüldüğü ve şu ana kadar da akıbetleri hakkında hiçbir bilgi alınamadığı söyleniyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz