Filistin Direnişi’nde silahlı ve milis askeri gruplar gerilla yöntemleriyle Gazze’nin işgal altındaki bölgelerinde direnerek çatışmalara girmeye devam ediyor. Siyonist İsrail basını yaralı ve ölü sayılarını gizlemeye veya çarpıtmaya çalışıyor. İşgalci güçler yaralı ve ölülerinin helikopterle taşındığını belgelenmesine rağmen açıklama yapmıyor.

İşgal ordusunun, kara harekatının başlamasından bu yana Gazze’de ölen işgalci asker sayısı 102 oldu.

FHKC’nin askeri kanadı Şehit Ebu Ali Mustafa Tugayları “Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliye kampının eteklerinde işgal güçleriyle şiddetli çatışmalar yaşadıklarını” bildirdi.

Hizbullah Lübnan sınırındaki Matat kışlasına düzenlediği saldırının görüntülerini paylaştı.

FDKC’nin askeri kanadı Ulusal Direniş Tugayları, bu sabah Ra’im askeri üssüne roket saldırısı düzenlediklerini açıkladı.

Resim

Kassam Tugayları, 7 zırhlı aracı vurdu, işgalcilerin konuşlandığı biri okul olmak üzere iki binayı havaya uçurdu, işgalcilerin mevzilerine çok sayıda havan saldırısı, Gazze Şeridi çevresine ise roket saldırısı düzenledi.

Kudüs Tugayları, 10 zırhlı aracı vurdu, işgalcilerin çok sayıda konuşlanma noktasına havan saldırıları düzenledi.

El Aksa Şehitleri Tugayları, Han Yunus’un kuzeyindeki işgal kuvvetlerini havan toplarıyla bombaladı.

Mücahit Tugayları, bir Merkava tankını vurdu, çeşitli eksenlerde işgalcilerle girdikleri çatışmalarda işgal ordusu saflarında ölen ve yaralananlar oldu.

Irak Direnişi, bugün yaptığı açıklamada dün Suriye ve Irak’taki ABD üslerine 11 saldırı düzenlediklerini açıkladı.

Hizbullah, Gazze’deki Direniş’e ve halka destek amacıyla bugün Lübnan sınırında işgal ordusuna 10 ayrı saldırı düzenledi. Bu saldırılarda Nakura açıklarındaki işgal donanması da hedef alındı.

FHKC: Şehitlerin kanı boşa gitmeyecek, Direniş’in cevabı da gecikmeyecek

Resim

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, Kuzey Batı Şeria’daki El Fera’a kampında 6 Filistinlinin şehit olduğu katliama dair açıklama yaptı:

“İşgalin Batı Şeria’daki suçları tırmanıyor. El Fera’a kampında 6 kişinin şehit olduğu, diğerlerinin de yaralandığı bu katliam, Batı Şeria’daki sömürge planlarını uygulamak için Gazze’de olup bitenlerle ilgili uluslararası kaygıyı istismar etmeye yönelik siyonist bir girişimdir.

İşgalin Batı Şeria şehirlerine ve kamplarına yönelik devam eden saldırıları, öldürme ve suikast politikası, geri kalan yerleşimcileri silahlandırması, onları öldürmek için yerleşimciler lehine yasalar çıkararak onları silahlandırması ve Mescid-i Aksa’ya saldırıp saygısızlık etmelerine izin vermesi, işgalin Batı Şeria’da gerilimi daha da tırmandırma, Gazze Şeridi’ndeki devasa kayıpları örtbas etme, Batı Şeria’da kök salmış direnişi sona erdirmeye çalışma ve buradaki Filistin varlığını baltalamak için yerleşimi hızlandırarak daha fazla toprağa el koyma planlarını sürdürme niyetini gösteriyor.

Fera’a kampı, Gazze ve tüm halkımızın şehitlerinin kanı boşa gitmeyecek, hesapsız kalmayacak; Direniş’in cevabı gecikmeyecek ve kaçınılmaz olarak gelecektir.”

FHKC: Amerikan üslerini ve çıkarlarını her yerde vurmak öncelikli hedef olmaya devam etmeli

FHKC Merkezi Medya Departmanı 9 Aralık’ta bir açıklama yayınlayarak, BM Güvenlik Konseyi’nin Gazze Şeridi’nde derhal ateşkes ilan edilmesi için yaptığı toplantıda veto yetkisini bir kez daha kullanan ABD için, “Amerikan üslerini ve çıkarlarını her yerde vurmak öncelikli hedef olarak devam etmelidir” dedi.

Fadlallah: Sahada düşmanın eli üstün değil

Resim

Hizbullah’ın Lübnan Parlamentosu’ndaki milletvekili Hasan Fadlallah, Meyadin TV’de yaptığı konuşmada “Sahada düşmanın eli üstün değil. Gazze’nin zaferi tüm milletin olacak. Bu yüzleşmenin genel seyrini saha kontrol ediyor.” dedi.

“Düşman, Gazze’de askeri düzeyde hiçbir başarı elde edemedi ve iki ay geçmesine rağmen tek bir esiri bile kurtaramadı.

Düşmanın tehditlerinin içi boş. Lübnan ve Gazze’de biz bu toprakların insanlarıyız, onlar işgalcidir ve bu toprakları terk etmeleri gerekir. Gazze’de Mısır’a göç projesi düştü, Lübnan’da da düşmana ülkemizi savunduğumuzu, Gazze’yi savunacağımızı ve intikamı için savaşacağımızı söylüyoruz.

Biz, bize tehdit ve yönlendirici mesajlar gönderen taraflardan değiliz, inisiyatif alan ve sahaya gerçekliği empoze eden Direniş’tir. Lübnan’da ‘Direniş, ordu ve halk’ denklemi sabitlenmiş ve şehitler vermiştir. Lübnan’daki bu cephede gerçek bir savaş halindeyiz Gelişmeler, Gazze’deki savaşın gidişatıyla bağlantılı ve düşmana güvence verilmemeli.

Düşman iki ay sonra hiçbir başarı elde edememişken, davamıza, kutsallarımıza ve mazlumlara verdiğimiz destekle zafer göreceğimiz konusunda iyimseriz.”

Yemen: İsrail’e giden tüm gemiler hedefimiz

Mesaj Haber on X: "Yemen Silahlı Kuvvetler Sözcüsü General Yahya Saree Bab El Mendeb bölgesinde iki İsrail gemisini deniz füzesi ve Deniz İnsansız Hava Aracı ile vurduklarını söyledi. https://t.co/uOCitg1V2z" / X

Yemen ordusu sözcüsü Tuğgeneral Yahya Saree bundan böyle sadece İsrail gemilerini değil İsrail’e giden tüm gemileri hedef alacaklarını açıkladı.

Yemen Silahlı Kuvvetleri, gıda ve ilaca yönelik ihtiyaçların Gazze Şeridi’ne sokulmamaları devam ederse, “hangi milletten olursa olsun Siyonist oluşuma giden gemilerin geçişini engelleyeceklerini ve buranın silahlı kuvvetlerimiz için meşru bir hedef haline geleceğini” duyurdu.

“Gemiler ve şirketleri uyarıyoruz”

Tuğgeneral Yahya Saree, deniz taşımacılığının güvenliği konusundaki endişeleri nedeniyle, “tüm gemileri ve şirketleri İsrail limanlarıyla iş yapmamaları konusunda” uyardı.

Saree açıklamalarının devamında “Yemen Silahlı Kuvvetleri, İsrail’e bağlı veya İsrail limanlarına mal taşıyacak gemiler hariç olmak üzere, tüm gemiler ve tüm ülkeler için Kızıl ve Arap Bahreyn üzerinden küresel ticaret hareketinin sürdürülmesi yönündeki tam kararlılığını teyit ediyor. Yemen Silahlı Kuvvetleri, bu açıklamanın açıklandığı andan itibaren bu kararı uygulayacaktır.” ifadelerini kullandı.

İsrail basınında işgalci güçlerin kayıpları

Resim

İbranice Yediot Aharonot gazetesi “7 Ekim’den bu yana 5 bin İsrail askeri yaralandı, günlük yaralı sayısı 60’a ulaştı, yaralılardan 2 bini engelli olarak kaydedildi, en az 100’ü kör oldu, %58’i el ve ayaklarından ciddi yaralanmalara maruz kaldı, %12’sinin iç organları yırtıldı.” bilgilerini paylaştı.

Meyadin TV ise, işgal ordusunun Gazze’nin kuzeyine helikopter indirerek ölü ve yaralılarını taşıdığını bildirdi.

İbranice Maariv Gazetesi: Belki de IDF kazanma yeteneğinden yoksundur?

İbranice yayın yapan Maariv Gazetesi’nde “Kendimize söylediğimiz yalanlar: Belki de IDF kazanma yeteneğinden yoksundur?” başlıklı bir yazı yayımlandı.

Yazıdan öne çıkan satır başları şu şekilde:

“Bize İsrail Silahlı Kuvvetlerimizin (IDF) güçlü ve her türlü tehdide karşı yetenekli olduğu söylendi. Belki de yeterli değildir? Belki de IDF kazanma yeteneğinden yoksundur?

En kötüsü şu anda bile kendimize yalanlar söylemeye devam ediyoruz: İşte “Hamas Gazze Şeridi’nin kuzeyinde kontrolü kaybetti”, “Çok kısa sürede halk ona karşı ayaklanacak” gibi…

Kendimize yalan söylemeye, stüdyolarda bize satılan ürünleri (yalanları) almaya devam ediyoruz. İşte yoruma dayalı olmayan, yalnızca gerçeklere dayanan gerçek: İki ay geçti ve İsrail, hiçbir uluslararası kısıtlama ya da iç muhalefet olmamasına rağmen Gazze’yi ezemiyor. Yıllarca burada “İsrail ordusu kazansın” diye talepte bulundular. İşte bu şansı ona verdik ve tahmin edin ne oldu? Belki de yapamıyor..”

ABD Savunma Bakanı es-Sudani ile görüştü

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, dün ABD’nin Irak Büyükelçiliği’ne düzenlenen saldırı sonrası Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile görüştü.

“Irak Direnişi” çatısı altında ABD üslerine yönelik saldırıların çoğundan Hizbullah Tugayları ve Nuceba Hareketi’nin sorumlu olduğunu öne süren Austin, saldırıların “Irak’ın egemenliğine zarar verdiğini” söyledi ve karşılık verme haklarının saklı olduğunu bildirdi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz