Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Değişiklik kapsamında 3621 sayılı Kıyı Kanunu’na yeni fıkralar eklendi. Buna göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca yenilenebilir enerji kaynak alanı olarak ilan edilen alanlarda imar planı yapılmaksızın yenilenebilir enerji üretim santralleri kurulabilecek.

Deniz, baraj ve göller kapsam alanında

Karara göre, içme-kullanma suyu temin edilen rezervuarlar ve sulak alanlar ile söz konusu kanun kapsamında kalan kıyı ve sahil şeritleri hariç, denizler, baraj gölleri, suni göller ve tabii göller kapsam alanına dahil olacak. Böylece Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu (UMREK), raporlama zorunluluğu sadece “IV. Grup” maden işletme ruhsatları açısından devam edecek.

Madenler için arama yapılabilecek

Bunun dışında kalan maden grupları açısından Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), arama ruhsatı alarak bulduğu madenler için UMREK koduna göre rapor hazırlama şartı aranmaksızın arama yapabilecek. “Enerji verimliliğini artırmak amacıyla hazırlanan projeler”, Bakanlık tarafından en fazla 15 milyon TL olmak koşuluyla bedellerinin en fazla yüzde 30’u oranında desteklenecek.

Doğal alanlar şirketlerde

Ayrıca “yenilenebilir enerji” üretimi gerekçesiyle doğal alanlar şirketlere verilecek. Şirketler baraj gölleri, suni göller ve doğal göllerde artık tesis kurmak için imar izni almak zorunda kalmayacak, lisanssız “üretim” yapabilecek.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz